kulcsár edina
A magánérdekek indokolatlan befolyást gyakoroltak Brüsszelre a COVID-19 világjárvány idején.
A vakcinabeszerzésekkel kapcsolatos meglehetősen gyanús körülményekre először a New York Times hívta fel a figyelmet. Most itt egy újabb jelentés, amiben az áll, hogy az Európai Bizottság és a gyógyszergyárak között a COVID-19 vakcinák bevezetéséről kötött megállapodások jelentős hosszú távú előnyöket kínáltak az érintett vállalatoknak a közegészségügy és a globális egyenlőség rovására – derült ki civil szervezetek kutatásából.
„A magánérdekek indokolatlan befolyást gyakoroltak az európai döntéshozókra a COVID-19 világjárvány idején, ami a közfinanszírozott vakcinaszerződések átláthatatlanságának kiáltó hiányát eredményezte” – mondta Rowan Dunn, a Global Health Advocates uniós érdekképviseleti koordinátora.
„A kereskedelmi érdekek védelme az olyan szakpolitikai beavatkozások támogatásának rovására ment, amelyek növelhették volna a globális oltóanyag-hozzáférést, és sértették az átláthatóságot”
– áll a jelentésben. Hozzáteszik: „Lényegében egy beszámíthatatlan sofőrrel elvitték a közönséget egy körre”.
Korábban Emily O'Reilly uniós ombudsman visszásnak nevezte, hogy a Bitottság nem mutatja be Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója közötti üzenetváltást. A Bizottság az EU felügyeleti szervének az üzenetek kiadására irányuló kérelmére közölte, hogy azokat nem őrizték meg hivatalos uniós dokumentumként, "rövid életű és mulandó jellegük miatt", mert SMS-ek általában "nem tartalmaznak fontos információkat a Bizottság tevékenységéről”.
A civil szervezetek jelentései azt is megállapították, hogy míg a magas jövedelmű országok lakossága széles körben hozzáférhetett a vakcinákhoz és az orvosi ellenintézkedésekhez, az alacsony és közepes jövedelmű országok nem fértek hozzá ezekhez a lehetőségekhez a Covid-19 elleni küzdelemben.
A gyógyszeripari óriások a szellemi tulajdonra vonatkozó szabályokra hivatkozva nem engedték, hogy a szegényebb országok maguk állítsák elő az életmentő oltóanyagot.
Mint ismertes, Ursula von der Leyen személyesen hozta tető alá a BioNTech-Pfizer-rel az 1,8 milliárd adagos megaszerződést. Az Európai Számvevőszék könyvvizsgálói jelentése szerint von der Leyen személyesen folytatott előzetes tárgyalásokat Albert Bourlával, a Pfizer főnökével, és megegyezett a lényeges tartalomban. Az Európai Ügyészség (EPPO) októberben bejelentette, hogy vizsgálatot indított az EU koronaoltóanyag-beszerzésével kapcsolatban – anélkül, hogy közölte volna, miért és ki ellen.