tóth gabi
A brüsszeli döntéshozók kormányváltást akarnak, most a fiataljainkon állnának bosszút – közölte Orbán Viktor miniszterelnök az Erasmus-üggyel kapcsolatban. Majd leszögezte: Magyarország cselekvő módon reagál a veszélyek korára.
Gondoskodni fogunk a csütörtök este, Budapesten meggyilkolt rendőr családjáról – jelentette ki a kormányfő a Kossuth Rádió, Jó reggelt Magyarország! című adásában. Rádióinterjújában Orbán Viktor kiemelte: Együttérzésüket fejezik ki a meggyilkolt rendőr családjának. Ahogy arról az Origo is beszámolt, megszúrtak három rendőrt csütörtökön késő este Kelenföldön. A késes támadóra a rendőrök rálőttek, majd elfogták. Az egyik rendőr, a körzeti megbízott belehalt a sérüléseibe.
Ez megráz bennünket, ami nyilvánvaló, mert ez nem mindennapos eset –mondta a miniszterelnök. Szerinte a rendőrök jól végzik a munkájukat, ezért is sokkoló egy-egy ilyen eset. Egy ilyen ijesztő bűncselekmény emlékeztet bennünket arra, hogy a biztonságunk nagy érték, meg kell becsülni – foglalta össze a kormányfő.
Nem lehet még arról nyilatkozni, hogy 2022 a fordulat éve-volt-e, de nem lehet kizárni – vélekedett a miniszterelnök áttérve az előttünk álló évről szóló témákra. Elmondta: a veszélyek korába léptünk, amit a pandémia kitörésekor még nem láttunk. Utána háború és energiaválság jött, a migráció folyamatosan nő, határainkon a nyomás olyan nagy, mint a 2015-ös invázió idején, a háború elhúzódik, egyre véresebbé válik – sorolta kormányfő.
Azzal kapcsolatban, hogy mit tud ebben a helyzetben kezdeni Magyarország, a miniszterelnök elmondta, két módon lehet a veszélyekhez viszonyulni:
Az egyik a sündisznómódszer, de ez önveszélyes stratégia is, mert megbénít, megdermeszt. A magyarok számára a legfontosabb, hogy tevékenyen, aktívan reagáljunk a válságra, 2022 azért volt fontos év, mert Magyarország az összes veszélyre aktívan reagált.
Védelmi állásokat építünk, válaszolunk, bevezettük a rezsivédelmi alapot, nem azt mondtuk az embereknek, hogy éljék túl, hanem azt, hogy fogjunk össze – fogalmazott. Így jött létre a rezsivédelmi alap is, ami a veszélyre adott tevékeny válasz volt. A kormányfő szerint a 2023-as évben is ezzel a hozzáállással kell kezelni a bajokat.
"Magyarország nem egyszerűen áthárította a megnövekedett energiaárakat, hanem megvédte a rezsicsökkentett árakat, ezzel minden magyar család kapott havi 181 ezer forintot."- folytatta a miniszterelnök.
Ha ezt tettük volna, legalább egymillió család tönkrement volna Magyarországon – jelezte azzal kapcsolatban, hogy a baloldal rászabadította volna a piaci rezsiárakat az ország lakosságára.
A szankciós helyzetről azt mondta a kormányfő, hogy valakinek azt kellene mondania Brüsszelben, hogy ezt bizony elszúrtuk.
"Ha megszűnnének a szankciók, akkor az infláció megfeleződne" – húzta alá Orbán Viktor. A kormányfő kiemelte: ő maga Brüsszelben csak fékezni tudja a kártételt, a nagy államok véleményét nem tudja megváltoztatni.
A következő időszakban ez a szerencsétlenkedés folytatódik majd a szankciók ügyében – jegyezte meg a miniszterelnök, kiemelve: a precíz német válságkezelésben is megingott a hite.
Oda kell menni az energiacégekhez és az extraprofitjukat el kell venni, de meg kell értetni velük, hogy ez egy átmeneti intézkedéssorozat. Ez a fajta erőpozíció Nyugat-Európában nem áll fenn, nem tudják összegyűjteni a megfelelő összegeket, ezért az európai emberek súlyos kárvallottjai az elhibázott szankciós politikának – magyarázta Orbán Viktor. Hozzátette, gazdaságilag biztosan kimondható, hogy a legnagyobb vesztese a háborús konfliktusnak Európa.
A héten a Bizottság leállította az Erasmus-programok támogatását, azonban az biztos, hogy a magyar diákok semmilyen kárt nem fognak elszenvedni – szögezte le az ügy kapcsán a miniszterelnök. Elmondta, készüljenek a diákok úgy, ahogy eddig, a magyar költségvetés ki fogja ezt fizeti, hiszen ez egy befektetés a jövőnk szempontjából.
"Magyarországnak nemzeti érdeke, hogy okos diákjai legyenek, nem fogunk lemondani erről a lehetőségről "–
nyomatékosította. A kormányfő szerint felmerül a kérdés, hogy miféle emberek a döntéshozók, hiszen micsoda dolog, ha valaki bosszút áll a másik ember gyerekén, a magyar fiatalokon.
A konkrét kifogások a magyar oktatási rendszerrel kapcsolatban szamárságok – véli a miniszterelnök. Nyugat-Európában általános gyakorlat, hogy politikusok ülnek az egyetemek kuratóriumában.
Az áll az ügy mögött, hogy Nyugat-Európában kormányváltást akartak, úgy gondolják, a migránsokat is be kell engedni, mi azonban védekezünk ez ellen, hiába akarnak beszorítani minket –fejtette ki. Hozzátette: Nekik van egy elgondolásuk arról, hogyan kell nevelni a gyerekeket és azt gondolják, hogy bizonyos nézeteket képviselő civil társadalmi mozgalmaknak nagyszerepet kell játszania a gyermekek nevelésében. Éppen a fentebb bemutatott okok miatt akartak kormányváltást Brüsszelben, és finanszírozták a dollárbaloldalt. Most megpróbál minket Brüsszel csakazért is rászorítani arra, amit ők akarnak.
Céljaik érdekében a legutóbbi félévben pénzügyileg próbálták sarokba szorítani Magyarországot, de a valóságban soha nem voltak ekkora tartalékai az országnak, mint most, ezért nem érhettek célt és ez náluk frusztrációt okoz.- tette hozzá.
Azt gondolni, hogy Brüsszel nélkül nem kel fel a nap, súlyos tévedés- mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint Magyarországon a 2010 óta lévő gazdasági stratégia arra épül, hogy aki dolgozni akar, az dolgozhasson. Egymillióval többen dolgoznak most, mint 2010-ben, és ez bizonyítja, hogy teljesültek a kormány tervei. Soha nem érkezett még annyi beruházás Magyarországra 2022-ben, mint korábban -tette hozzá.
Folyamatosan együttműködünk a gazdasági szereplőkkel, így gyorsan tudunk reagálni, a legfontosabb a munkahelyek megvédése.
Orbán Viktor szerint a gazdasági élet szereplői döntik el a béremelés mértékét.
"Biztosan mondom, hogy 2022-ben és 2023-ban együttesen reálértékben nőni fognak a bérek Magyarországon. Aktív válságkezelők vagyunk, és ambíciózusak, és 2023-ra is azt a célt tűztük ki, hogy a válságkezelés mellett a nagy nemzeti célokat sem adjuk fel. A családtámogatási rendszert és a munkahelyvédelmi eszközöket is bővítjük.Az inflációt egy számjegyűre le kell szorítani az év végére. Nem kerülhetünk azon országok közé, akik recesszióba kerülnek, 2023-ban is növekedni kell.
2022-ben a költségvetési hiány és az álamadósság is csökent 2021-hez képest - zárta a kormányfő.