Orbán Viktor indiai útjáról: Az ünnepek között is sokat dolgoztunk...

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.05.

Válság Franciaországban, lemondott az osztrák kancellár

Több örszágban is zavaros a politikai helyzet az év elején.

A franciák többsége új miniszterelnök kinevezésére és Emmanuel Macron lemondására számít. A politikai válság tovább mélyül, miközben a kormány hitelessége és Macron támogatottsága történelmi mélyponton van. Vajon elég lesz-e a népszavazás ígérete a helyzet megoldásához- tette fel a kérdést a Magyar Nemzet.

 

Illusztráció: Tüntetés Franciaországban.

Illusztráció: Tüntetés Franciaországban. Fotó: Hans Lucas via AFP

Franciaország politikai légköre tovább forrósodik, ahogy az Emmanuel Macron és a kormány hitelessége egyre jobban inog. Egy friss Odoxa–Backbone felmérés szerint a franciák 86 százaléka biztos benne, hogy Macronnak idén új miniszterelnököt kell kineveznie, míg 61 százaléka a köztársasági elnök lemondását is támogatná.

Emmanuel Macron francia elnök.
Emmanuel Macron francia elnök
Fotó: AFP

A jelenlegi miniszterelnök, Francois Bayrou helyzete sem stabil. Alig néhány héttel kinevezése után a közvélemény már az ő kormányának bukását is valószínűnek tartja. 

Az előző kormányfő, Michel Barnier megbuktatása példátlan esemény volt, amelyet a parlamentben az ellenzék összefogása tett lehetővé. Ez volt az első alkalom több mint hatvan év alatt, hogy a parlament megbuktatott egy kormányt.

Bayrou helyzetét tovább nehezíti, hogy a nemzetgyűlésben három markánsan eltérő politikai blokk található, amelyek között szinte lehetetlen a kompromisszum. 

A gazdasági helyzet sem kedvező: Franciaországot hitelminősítők leminősítéssel fenyegetik, miközben az országot EU-s pénzügyi szankciók is érhetik az adósság és költségvetési hiány miatt. Az előző kormány javaslata, amely 40 milliárd eurós adóemelést és szociális juttatások csökkentését irányozta elő, széles körű ellenállásba ütközött.

Macron az újévi beszédében a politikai feszültségek enyhítése érdekében népszavazások lehetőségét említette. 

Bár pontos témákat nem jelölt meg, Marine Le Pen már korábban felvetette, hogy a bevándorlást érdemes lenne nemzeti referendum tárgyává tenni. Ugyanakkor a francia közvélemény mélyen szkeptikus: mindössze 28 százaléka bízik abban, hogy Macron betartja ígéreteit és tiszteletben tartja a népszavazások eredményeit.

Macron személyes megítélése is drámai mértékben romlott. 

Az emberek 71 százaléka szerint a köztársasági elnök „aggasztó” vezető, míg mindössze 14 százaléka tartja őt alázatosnak, és 17 százaléka érzi közel magához. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a megkérdezettek 65 százaléka úgy véli, Macron nem képviseli a demokratikus értékeket.

A jelenlegi helyzet Franciaországban példátlan. Az elégedetlenség növekszik, és a kormányzás lehetősége egyre szűkül. Macron elnökségének hátralévő évei minden eddiginél nagyobb próbatételt jelenthetnek a francia politikai rendszernek.

Bukott az osztrák kancellár

Ausztria kancellárja, Karl Nehammer szombaton megszakította a szociáldemokratákkal folytatott koalíciós tárgyalásokat az ország következő kormányának megalakításáról, kijelentve, hogy nem tudtak megállapodni a kulcskérdésekben. Nehammer a következő napokban lemond hivataláról és a pártelnökségről.

 

Karl Nehammer, Ausztria szövetségi kancellárja nyilatkozik a sajtónak (Fotó: AFP)

Karl Nehammer, Ausztria szövetségi kancellárja nyilatkozik a sajtónak (Fotó: AFP)

Az Osztrák Néppárt és a Szociáldemokraták folytatták a koalíciós tárgyalásokat a liberális NEOS párt pénteki váratlan visszalépése után. Nehammer az ORF osztrák közszolgálati televíziónak nyilatkozva elmondta: 

Mindent megpróbáltunk. A kulcskérdésekben nem lehetséges megállapodás, így értelmetlen lenne Ausztria pozitív jövője szempontjából.

A NEOS, Nehammer Osztrák Néppártja (ÖVP) és a baloldali Szociáldemokraták (SPÖ) egy három pártból álló kormánykoalíció létrehozásán dolgoztak a szeptemberi nemzeti választások után, ahol a jobboldali Szabadságpárt (FPÖ) szerzett a legtöbb szavazatot. A NEOS vezetője, Beate Meinl-Reisinger korábban kijelentette, hogy a haladás lehetetlen, és hogy „alapvető reformokban” nem született megállapodás. Tájékoztatta a többi párt vezetőjét, hogy a NEOS tagjai nem folytatják a tárgyalásokat.

A tárgyalások elhúzódtak, miután minden más párt megtagadta az együttműködést az FPÖ vezetőjével, Herbert Kickllel, aki 29,2%-os eredménnyel lett az első. Ez arra kényszerítette az ÖVP-t és az SPÖ-t, hogy egy kisebb pártot próbáljanak megnyerni a többségük biztosításához.

A következő lépés egy újabb választás lesz. A jobboldali FPÖ azonnal üdvözölte ezt a lehetőséget, mivel a közvélemény-kutatások arra utalnak, hogy támogatottságuk a választások óta csak nőtt. A Der Standard című újság által megbízott felmérés szerint az FPÖ támogatottsága decemberben 35 százalékra nőtt.

Sebastian Kurz neve lehet az Osztrák Néppárt fegyvere

Ausztria belpolitikája feszült időket él: a hárompárti koalíciós tárgyalások összeomlása után az Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetője, Karl Nehammer erős kritikák kereszttüzébe került, s bejelentette lemondását. Miközben a párt jövője kérdésessé vált, egy név egyre gyakrabban kerül elő – Sebastian Kurz, aki sokak szerint képes lehet megmenteni az ÖVP-t a politikai jelentéktelenségtől. Ausztriában Orbán Viktor szövetségese, az Osztrák Szabadságpárt a legnépszerűbb.

 

Sebastian Kurz volt osztrák kancellár.

Sebastian Kurz volt osztrák kancellár. Fotó: AFP

Ausztria politikai élete az elmúlt napokban teljes káoszba fordult, miután a NEOS párt hirtelen kilépett a hárompárti koalíciós tárgyalásokból. Karl Nehammer, az ÖVP vezetője és jelenlegi kancellár, láthatóan nem készült fel erre a fordulatra, amely az amúgy is meggyengült pozícióját még tovább gyengítette. Szombaton pedig bejelentette a lemondását. A NEOS vezetője, Beate Meinl-Reisinger, az SPÖ által javasolt szocialista adóterveket nevezte meg a kilépés fő okaként, melyek elfogadhatatlanok voltak a liberális párt számára.

Sebastian Kurz sokak szerint képes lehet megmenteni az ÖVP-t.
Sebastian Kurz sokak szerint képes lehet megmenteni az ÖVP-t
Fotó: AFP

A politikai helyzet az Osztrák Néppárt számára is kritikus. A párton belül egyre több hang követelte Nehammer távozását, és radikális irányváltást sürgetnek. 

Egy név kiemelkedik a bizonytalan helyzetben: Sebastian Kurz. 

Az egykori kancellár, aki botrányok után távozott a politikából, ma sikeres üzletember, de sokan úgy vélik, hogy csak ő képes helyreállítani az ÖVP hírnevét és megakadályozni a párt végleges háttérbe szorulását.

Sebastian Kurz lehet a megoldás kulcsa

Az Osztrák Szabadságpárt vezetője, Herbert Kickl már korábban nyíltan felszólította Nehammert, hogy mondjon le, és követelte, hogy az ÖVP tisztázza álláspontját a továbbiakat illetően. Mindezek mellett a párt jövőjéről szóló találgatások között Kurz neve továbbra is központi téma marad. Sokan Kurzot tartják az egyetlen esélynek arra, hogy az ÖVP talpon maradjon.

Egyes források szerint még az is felmerült, hogy Kurz saját listát indítson a következő választásokon, ami komoly kihívás elé állítaná az ÖVP-t, hiszen Kurz hívei számos politikai táborban megtalálhatók.

Az osztrák belpolitika viharos helyzete nemcsak az ÖVP, hanem az egész ország számára kihívásokat jelent. Egy dolog biztos: a tavaszi előre hozott választások elkerülhetetlenek. Az SPÖ valószínűleg Christian Kern vezetésével próbálja megállítani a párt további lecsúszását, míg az ÖVP számára továbbra is Sebastian Kurz lehet a megoldás kulcsa.

Ausztriában a legnépszerűbb párt egyébként az Osztrák Szabadságpárt. Orbán Viktor szövetségese így nagy győzelemre készül idén.

Kickl: A kancellár lemondása logikus, de az elnök is felelős

Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke Facebook-bejegyzésében élesen bírálta a kormányalakítás folyamatát, Nehammer kancellár lemondását logikusnak, de túl későinek nevezte.

 

Az osztrák Szabadságpárt elnöke, Herbert Kickl (Fotó: AFP)

Az osztrák Szabadságpárt elnöke, Herbert Kickl (Fotó: AFP)

Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökének Facebook-bejegyzése élesen bírálja a kormányalakítás folyamatát Ausztriában. A posztban Kickl három elvesztett hónapról ír a kormányalakítás lassúsága miatt, a stabilitás helyett pedig káoszt lát.

Nehammer kancellár lemondását logikusnak, de túl későinek tartja. A jobboldali politikus bejegyzésében Andreas Bablert, a SPÖ elnökét is távozásra szólítja fel, hangsúlyozva, hogy mindketten – Babler és Alexander Van der Bellen szövetségi elnök – a vesztes koalíció építészei voltak, és most a saját stratégiájuk romjai között találják magukat. Mint ismert, az említett politikusok mindenáron megakadályozták volna, hogy Kickl hatalomra jusson.

Kickl Van der Bellen szövetségi elnököt is felelőssé teszi a kialakult káoszért és az elvesztegetett időért.

Orbán Viktor szövetségese erőteljes kritikát fogalmazott meg a kormányalakítás folyamatával kapcsolatban, és szerinte a felelősség egyértelműen Nehammert, Bablert és Van der Bellent terheli, akik Kickl és az FPÖ szerepét aktívan igyekeztek korlátozni.

Mint arról korábban lapunk is írt, Karl Nehammer osztrák kancellár szombaton bejelentette, hogy megszakította a koalíciós tárgyalásokat a szociáldemokratákkal és lemond posztjáról.

Orbán Viktor szövetségese Herbert Kickl és az Osztrák Szabadságpárt a legnépszerűbb politikai párt Ausztriában.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek