tóth gabi
Migrációellenes párt az első hely közelében.
A friss közvélemény-kutatások szerint Nigel Farage pártja néhány százalékra van az első helytől. A belső problémákkal küszködő hagyományos kormányzó pártok egyelőre nem találnak - írja a hirado.hu.
Az Egyesült Királyság hagyományos politikai berendezkedése, amely évtizedeken át a Munkáspárt és a Konzervatív Párt dominanciájára épült, most történelmi átalakulás küszöbén állhat. A legutóbbi, júliusi választások óta végzett közvélemény-kutatások egyöntetűen jelzik, hogy egy harmadik politikai erő, Nigel Farage pártelnök Reform UK pártja meglepő előretörést produkált. Mindez alapjaiban rendezheti át az ország politikai erőviszonyait, ha a kormányzó Munkáspárt és az ellenzéki szerepbe szorult Konzervatív Párt nem oldják meg belső válságaikat.
Az elmúlt választások óta készült felmérések szerint a három politikai formáció támogatottsága kezd kiegyenlítetté válni. Egy december 11-i felmérés szerint a pártok támogatottsága így állt: Munkáspárt: 26 százalék, Reform UK: 25 százalék, Konzervatív Párt: 23 százalék. A legtöbb kutatóintézet felmérése megerősíti: a Reform UK néhány százalékra közelítette meg a két hagyományos váltópártot, és több körzetben már most is veszélyezteti a Munkáspárt és a Konzervatív Párt pozícióit.
Nigel Farage pártjának előretörése annak a jele, hogy a választók új alternatívákat keresnek. Farage rutinos pártépítőnek számít. Személyének kulcsszerepe van a Reform UK növekvő sikerében. A Reform UK eredetileg Brexit Párt néven jött létre 2018-ban, de miután az Egyesült Királyság elhagyta az Európai Uniót, megváltoztatták nevüket és arculatukat. Legfontosabb témái a bevándorlás szabályozása, a brit szuverenitás hangsúlyozása és az elitellenesség. Farage nyolcadik nekifutásra idén júliusban vált először brit parlamenti képviselővé, azóta egyszerre jelenik meg helyben megválasztott politikusként a választókerületében, országosan, mint televíziós személyiség, és nemzetközileg, mint Donald Trump megválasztott amerikai elnök bizalmas szövetségese.
Nigel Farage fontos célja, hogy elmélyítse kapcsolatát a republikánusokkal, képviselővé választása óta hat alkalommal járt az Egyesült Államokban (Fotó: Joe Raedle/Getty Images)
A két hagyományos párt nemcsak egymással, hanem saját belső problémáikkal is küzd.
Munkáspárt: Keir Starmer brit miniszterelnök pártja ugyan hatalmas győzelmet aratott a legutóbbi választásokon, de az elmúlt hónapokban a pártvezetés irányát heves belső viták övezik. Az egyre gyengülő közvélemény-kutatási számok azt jelzik, hogy a progresszív baloldali és centrista frakciók közötti ellentétek erodálják a párt támogatottságát.
Keir Starmer Londonban beszél támogatóihoz – 2024. július 5. (Fotó: Kin Cheung/MTI/AP)
Konzervatív Párt: A Brexit utáni krízis és a gazdasági bizonytalanság súlyos károkat okozott a párt népszerűségében. Rishi Sunak miniszterelnök bukása óta a párton belüli megosztottság és az új vezetés hiánya nehezíti az újjászerveződését. Novemberben az identitásukat kereső konzervatívok Kemi Badenoch személyében választották meg új vezetőjüket.
Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője – 2024. december 16. (Fotó: Jack Taylor/Getty Images)
Bár a Reform UK támogatottságának növekedése figyelemre méltó, az Egyesült Királyság egyszerű többségi választási rendszere (first-past-the-post) jelentős akadályt gördít az új szereplők térnyerése elé. Az elmúlt választások során a Reform UK 14 százalékos szavazataránya ellenére mindössze 5 helyet szerzett a képviselőházban. Farage azonban többször kifejezte, hogy pártja képes lesz áttörni ezen az akadályon, ha tovább növeli támogatottságát.
Nigel Farage, a Reform UK jobboldali párt vezetője. Fotó: AFP
Nigel Farage, aki korábban a brexit egyik fő arcaként vált ismertté, most ismét nagy politikai vihart kavart Nagy-Britanniában. Reform UK pártja, amelyet a brit politika legfiatalabb pártjának nevez, a taglétszámával immár megelőzte a Konzervatív Pártot, amely évszázadok óta meghatározó szereplője az ország politikájának.
A Reform UK taglétszáma 2024-ben robbanásszerűen nőtt, mindössze fél év alatt harmincezerről 132 ezer fölé emelkedve. A párt fiatalos és energikus megközelítése, különösen a kedvezményes tagsági díjak az ifjúságnak hozzájárultak a gyors növekedéshez.
Ez történelmi pillanat
– mondta Nigel Farage, miután a párt elérte a 131 680 fős küszöböt, amelyet korábban a Konzervatívok legutóbbi taglétszáma jelzett.
Farage stratégiája, hogy a Konzervatívoktól és a Munkáspárttól egyaránt szavazókat vonjon el, sikeresnek bizonyult. Az ország politikai palettája jelentősen megváltozott, egy négyosztatú modell felé haladva, ahol a Reform UK komoly kihívóként jelenik meg.
Farage politikai karizmája és népszerűsége szintén közrejátszik a párt előretörésében. Egy Ipsos-felmérés szerint Farage népszerűségi mutatói meghaladják a Konzervatív és Munkáspárt vezetőiéit. Bár sokan kritizálják, sokan egyenesen Nagy-Britannia következő miniszterelnökét látják benne.
A Konzervatívok vezetője, Kemi Badenoch kétségbe vonta a Reform UK taglétszámának hitelességét, de Farage visszavágott, vizsgálatot ajánlva mindkét párt részéről.
A feszültség jól mutatja, hogy a Reform UK valós fenyegetést jelent a Konzervatív Párt hagyományos dominanciájára.
Az elemzők szerint Nagy-Britannia kétpárti rendszere történelmi átalakulás előtt áll. A Reform UK növekedése, különösen a közelgő helyhatósági választásokkal összefüggésben, jelentős hatással lehet a brit politikára. Farage célja, hogy pártja átvegye a Konzervatívok helyét a jobboldalon, és ezzel a Munkáspárt kihívójává váljon.
Az új év újabb „állítsuk meg a csónakokat” kezdeményezéssel indul, amely a felszínt kapargatja, miközben a valódi problémát figyelmen kívül hagyja – számolt be a The Sun. A legfrissebb javaslat szerint „Ideiglenes Súlyos Bűnmegelőzési Rendeleteket” vezetnének be az Egyesült Királyságban, amelynek célja, hogy a gyanúsított embercsempészek tevékenységét már vádemelés előtt korlátozzák. Bár az elképzelés támogatandó, ez csupán egy újabb tüneti kezelés, miközben a válság gyökerei érintetlenek maradnak.
Az embercsempészek persze profitálnak ebből a halálos üzletből, de nem ők az igazi okai az illegális migrációs hullámnak. Az igazi problémát Nagy-Britannia túlságosan engedékeny bevándorlási rendszere jelenti.
Ez a liberális szabályozás olyan vonzóvá teszi az országot, hogy tízezrek kockáztatják életüket a veszélyes tengeri átkelések során, mert tudják: a deportálás esélye szinte nulla.
A jelenlegi aloldali kormányzat eddig elutasította az elrettentő intézkedéseket. Például a Ruandába történő áthelyezési programot – az egyetlen komoly elrettentő eszközt – még annak bevezetése előtt leállították. Yvette Cooper belügyminiszter most lázasan keres alternatív megoldásokat, de ezek mindeddig csak félmegoldásokat eredményeztek.
A valódi megoldás az lenne, ha az átkelések értelmetlenné válnának, de ez a megközelítés azonban nem tűnik prioritásnak a baloldali kormány számára.
A statisztikák világosan mutatják a helyzet romlását: tavaly az illegálisan érkezettek száma meredeken emelkedett, különösen a Munkáspárt alatt.
A kérdés most az, hogy a kormányzat hajlandó-e szembenézni a valósággal, és olyan rendszert létrehozni, amely valódi elrettentő erővel bír. A tét nem csak Nagy-Britannia határainak védelme, hanem a veszélyes migrációs útvonalak megszüntetése is, amelyek évente emberek ezreinek életét sodorják veszélybe.