tóth gabi
Durván megbüntették Hódmezővásárhely önkormányzatát.
Csütörtökön kelt döntéseiben összesen 32 millió forintos bírságot szabott ki a Közbeszerzési Hatóság döntőbizottsága a Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzatra. A hatóság szerint ugyanis az önkormányzat nem folytatott le szabályos közbeszerzést a helyi buszjáratok indítása kapcsán, és amikor az ügyet megvizsgálták, akkor nem kapták meg a projektek bekért dokumentációját.
A Közbeszerzési Hatóság (KH) döntőbizottságának csütörtöki határozata értelmében megsemmisítik a Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzat és a Volánbusz Zrt., valamint a Jovány Busz Kft. között létrejött szerződéseket helyi járatok üzemeltetésére, egyúttal összesen 32 millió forintra büntette a helyhatóságot KH a közbeszerzés szabályainak megsértéséért.
AZ ÜGY ELŐZMÉNYE, HOGY MÁRKI-ZAY PÉTER POLGÁRMESTERI VÁLASZTÁSI KAMPÁNYÁBAN MEGÍGÉRTE, HOGY INGYENES JÁRATOKAT BIZTOSÍTANAK AZ UTAZÓKÖZÖNSÉGNEK HÓDMEZŐVÁSÁRHELYEN.
Ez a projekt el is indult, ám a városvezetésnek nem sikerült zökkenőmentesen vennie az akadályokat: 2020 novemberében a Jovány Busz Kft. nyerte el a munkát, amely azonban olyan buszokkal is végzett személyszállítást, amiket nem volt engedélye üzemeltetni. Ennek eredményeként a szegedi kormányhivatal hónapokra felfüggesztette a Jovány Busz működési engedélyét. A KH vizsgálatából az is kiderült, hogy a cég nem szabályos közbeszerzésen nyert.
Márki-Zay Péter
FORRÁS: MTI/ROSTA TIBOR
A helyzetet az is bonyolította, hogy a Jovány Busz és Volánbusz egyszerre nyújtott szolgáltatást, mivel a Volán álláspontja szerint az önkormányzat nem bontotta fel velük a 2019-ben kötött szerződést. A bonyolult jogi helyzetet a KH két külön dokumentumban összesen több mint 50 oldalon mutatja be, valamint fejti ki a döntése hátterét.
A KH-hoz 2022 januárjában érkezett közérdekű bejelentés az ügyben, amelyet egy közbeszerzési döntőbizottság vizsgált meg részleteiben. Döntésük és részletes indoklásuk ide és ide kattintva érhetők el. A hatóság azért szabott ki büntetést az önkormányzatra, mert az „két alkalommal történt megkeresése ellenére sem adott tényszerű magyarázatot a közbeszerzési eljárás mellőzésére, illetve nem támogatta a tényfeltáró munkát" – olvasható a dokumentumban. A HATÓSÁG TEHÁT AZÉRT BÜNTETTE MEG A HÓDMEZŐVÁSÁRHELYI ÖNKORMÁNYZATOT, MERT NEM KÜLDTE MEG A VIZSGÁLATHOZ SZÜKSÉGES IRATOKAT, VALAMINT MELLŐZTE A KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁST A SZEMÉLYSZÁLLÍTÁS KAPCSÁN.
– A határozat ellen fellebbezésnek nincs helye. A határozat ellen a Fővárosi Törvényszék előtt közigazgatási per indítható a dokumentum kézbesítésétől számított tizenöt napon belül – írta a KH. Az önkormányzatnak egyébként ugyanennyi ideje van az összeg befizetésére is a KH Államkincstárnál vezetett számlájára, amennyiben nem kívánja megtámadni a döntést.
Egyhangúlag választották meg Márki-Zay Pétert hétvégén saját mozgalma élére, ami azért volt furcsa, mert egészen a szavazás eredményének kihirdetéséig mindenki úgy tudta, három jelölt van. A hivatalos magyarázat szerint Magyar György visszalépett, de így is maradt volna még egy ellenfél, akiről eddig semmit nem lehetett tudni - most Márki-Zay azt állította, el sem ment a közgyűlésre. Az eredmény pontosan mutatja azt a káoszt és nevetségességet, amibe Márki-Zay mozgalma fulladt. A baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje valószínűleg azért menekült meg az utolsó pillanatban az újabb kudarctól, mert végtelenül kínos lett volna, ha az elbukott országgyűlési választás után még a saját, általa alapított mozgalma éléről is leváltják, így hát – jobb híján – meghagyták őt semmitmondó pozíciójában. Márki-Zay azonban már összeveszett eddigi legfőbb szövetségeseivel, Kész Zoltánnal, Lukácsi Katalinnal és Magyar Györggyel is.
Márki-Zay Péternek két ellenfele volt a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) elnöki tisztségééért, a politikában teljesen ismeretlen Deutsch Tibor, illetve a baloldali ügyvéd, Gyurcsány Ferenc hű szövetségese, Magyar György, aki az utóbbi három évtizedben több alkalommal is próbált politikus lenni, de ez soha nem jött össze neki.
VÉGÜL MÁRKI-ZAY 100 SZÁZALÉKOS (149 SZAVAZAT) „GYŐZELMET" ARATHATOTT. MAGYAR ÁLLÍTÓLAG VISSZALÉPETT,Deutschról pedig az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt állította a hódmezővásárhelyi polgármester, hogy meg sem jelent a közgyűlésen, ezért nem szavazott.
Kárpótlásképpen Magyar bekerült az MMM elnökségébe, igaz, ő kapta a legkevesebb voksot, 74-et.
Ahogy arról az Origo a tisztújítás előtt a Mediaworks Hírcentruma tudósítása alapján beszámolt,MÁRKI-ZAY ÉS MAGYAR KÖZÖTT AZ OKOZOTT IGAZÁN NAGY TÖRÉST, HOGY A HÓDMEZŐVÁSÁRHELYI POLGÁRMESTER AZ MMM-BŐL MEG AKARJA ALAKÍTANI AZ ÚGYNEVEZETT „CIVILEK PÁRTJÁT" (AMI NYILVÁNVALÓAN FÁBÓL VASKARIKA, UGYANIS VALAKI VAGY CIVIL VAGY PÁRTTAG),amely majd elindulhat a 2024-es európai parlamenti (és vélhetően önkormányzati) választásokon. Márki-Zay ugyanis a március 15-i, budapesti baloldali megmozduláson megígérte Donald Tusk bukott lengyel miniszterelnöknek, az Európai Néppárt (EPP) akkori vezetőjének, hogy létrehoz egy pártot, amely elindul az EP-választásokon, és amennyiben mandátumot szerez, akkor beül az EPP frakciójába. Igaz, miután ez kiderült, a Néppártból többen figyelmeztették Tuskot, hogy csak saját felelősségére barátkozhat Márki-Zayjal, a párt nevében nem ígérhet semmit. Donald Tusk aztán elhagyta a „süllyedő hajót", az EPP május végi tisztújítóján már nem indult újra a pártcsalád elnökségéért.
MAGYAR GYÖRGY AZONBAN HALLANI SEM AKAR ARRÓL, HOGY AZ MMM PÁRTTÁ ALAKULJON,szerinte erre semmi szükség, az ügyvéd véleménye alapján ehelyett a mozgalom valamiféle „civil" szervezetként kellene működjön tovább, amely majd segíti a baloldali pártok összefogását (amit ezek szerint Magyar György rendkívül sikeresnek lát). A Mediaworks Hírcentrumának nyilatkozva mind Márki-Zay, mind Magyar elismerte, hogy a párttá alakuláson vesztek össze.
A BUKOTT BALOLDALI MINISZTERELNÖK-JELÖLT PEDIG ARRÓL BESZÉLT, HOGY EMIATT AKÁR KILÉPÉSEK IS JÖHETNEK AZ MMM-BŐL.
Az MMM tisztújítóján jelen volt Lukácsi Katalin, aki ezúttal nem indult semmilyen tisztségért. Május közepén kiszivárgott a baloldali aktivista állítólag belső felhasználásra szánt levele, amely „valahogy" eljutott a sajtóhoz.
EBBEN LUKÁCSI IS MÁRKI-ZAY PÁRTTÁ ALAKÍTÁSI ÖTLETÉT SZIDJA,
szerinte inkább a választási vereség okain kellene gondolkodni.
Lukácsi Katalin FORRÁS: MTI/ILLYÉS TIBOR
Lukácsi azt is hozzátette, hogyMÁRKI-ZAYT NEM TARTJA JÓ VEZETŐNEK, A BUKOTT MINISZTERELNÖK-JELÖLT PEDIG HA NEM LÉP HÁTRÁBB AZ ORSZÁGOS POLITIZÁLÁSTÓL, AKKOR ANNYIRA GYŰLÖLT ÉS ELUTASÍTOTT LESZ, MINT GYURCSÁNY FERENC.
Az MMM egy másik, relatíve ismert arca, Kész Zoltán bukott országgyűlési képviselő (2015-2018), úgy tudjuk, hogy nem is vett részt az MMM tisztújítóján, noha eddig tagja volt a szervezet elnökségének.
DÖNTÉSE VALÓSZÍNŰLEG AZZAL MAGYARÁZHATÓ, HOGY MÁRKI-ZAY NEM VOLT HAJLANDÓ ELSZÁMOLNI A KAMPÁNYKÖLTÉSEKKEL.
Ahogy arról az Origo beszámolt, a pénzügyek miatt komoly, a nyilvánosság előtt zajló veszekedés tört ki Márki-Zay és Kész között. Május 20-án Kész a közösségi oldalánNYÍLT LEVÉLBEN FORDULT HÓDMEZŐVÁSÁRHELY POLGÁRMESTERÉHEZ, AMELYBEN AZT KÖVETELTE, HOGY MÁRKI-ZAY MÉG ABBAN A HÓNAPBAN SZÁMOLJON EL A KAMPÁNYKÖLTÉSEIVEL, ELLENKEZŐ ESETBEN Ő NEM MARAD ELNÖKSÉGI TAGJA AZ MMM-NEK.
Azt mondta, ki kell derüljön, hogy pontosan mire is költötte el a Mindenki Magyarországa Mozgalom a támogatók pénzét, másrészt a nyilvánosság számára egyértelművé kell tenni, hogy az adományozóktól a kampányra átutalt támogatásokból a megmaradt összeget milyen módon juttatja vissza az MMM az adományozókhoz.
Gondolom, mondanom sem kell, hogy az adományozók által egyértelműen célhoz kötötten adott támogatásokat nem a célra felhasználni (például pártot építeni belőle) lopás, amelyet az MMM-ben nem csak te, de senki más sem tűr el. Várom mindkét elszámolást ezért minél hamarabb!– zárta nyílt levelét Kész Zoltán.
Márki-Zay Péter és Kész Zoltán FORRÁS: FACEBOOK
A bukott baloldali jelöltet a felesége, Márki-Zayné Vincze Felícia kommentben próbálta megvédeni. Azt írta: „Tudod a Péter számát, miért nem hívod fel? Vagy legalább felvennéd, amikor hív. Én úgy tudom, teljes tisztújítás lesz..."
Kész Zoltán erre azt válaszolta, hogy tudja Márki-Zay számát. Hozzátette, pont egy hete írt neki egy levelet, amire azóta se válaszolt.
Tőle tanultam, hogy a nyilvánosságot kell ilyen esetekben használni. Legutóbb március 16-án hívott, hogy megköszönje segítségemet Tusk látogatása kapcsán. Felvettem– írta.
Az MMM-en belüli háborút Ceglédi Zoltán baloldali politikai elemző, humorista „képzeljétek el ugyanezt kormányon" hozzászólással osztotta meg a Facebook-oldalán.
DACÁRA ANNAK, HOGY MÁR JÚNIUS 21 VAN, MÁRKI-ZAYNAK MÉG MINDIG NEM SIKERÜLT ELSZÁMOLNIA AZ ÁPRILIS 3-I VÁLASZTÁS KAMPÁNYKÖLTÉSEIVEL.
Nagyjából ennyit arról, hogy a bukott politikus saját magára nézve mennyire gondolja komolyan az általa folyamatosan hangoztatott politikai szlogeneket, mint például a „korrupcióellenesség", „átláthatóság" és „tisztesség".
A TÖBBI BALOLDALI POLITIKUSHOZ HASONLÓAN MÁRKI-ZAY SEM HAJLANDÓ TRANSZPARENS MÓDON VISZONYULNI A PÉNZÜGYEKHEZ, A MEGSEMMISÍTŐ VÁLASZTÁSI VERESÉGBŐL PEDIG CSUPÁN AZT A KÖVETKEZTETÉST KÉPES LEVONNI, HOGY „KELL MÉG EGY PÁRT"...Közben már a legfőbb szövetségesei is elhagyták őt, hiszen a legújabb, pártalapításnak nevezett őrültségéhez Magyar György, Lukácsi Katalin és Kész Zoltán sem hajlandóak adni a nevüket.
Márki-Zay kedd este szokásos ATV-s interjújában megint megalázó helyzetbe került, miután összevissza beszélt a pártalapításról. Az egyik mondatában azt mondta, hogy augusztusban alakít majd pártot, aztán kiderült, hogy egy év múlva, nem sokkal később azonban már két évet mondott. Arra a kérdésre, hogy akkor végül is melyik az igaz, és miért mond minden mondatban mást, azt válaszolta: azért, mert Hadházy Ákos is különböző dátumokat javasolt neki.