Krausz Gábor
Még ugyan korai kitenni őket, de máris érdemes egy kis frissítést végezni ezeken a csodálatos virágokon. Közben pedig félre tudod tenni a lemetszett hajtásokat, így sok-sok új növényed lehet, hiszen a muskátli szaporítása is kora tavasszal esedékes.
A teleltetés után a muskátlik nem a legjobban néznek ki: megnyúlhatnak, megsárgulhatnak a hajtásaik, sok az elszáradt rész. Érdemes tehát egy kis fazonigazítást végezni rajtuk kora tavasszal, de ha már a kezedben a metszőolló, akkor egy füst alatt jöhet a muskátli szaporítása is. Az így dugványozott tövek még idén virágozni fognak, így rengeteg új növényed lehet, teljesen ingyen! Mutatjuk, hogyan csináld!
Az első feladat a muskátli metszése. Vágd le első körben éles metszőollóval az elhalt, sárga, esetleg kókadt hajtásokat. Utána vedd szemügyre a növényt, és szabadítsd meg túlságosan nyurga hajtásoktól. Nem árt egy kis ritkítást is végezni ilyenkor: az elágazó, fás részeket vágd le úgy, hogy csak egy maradjon a fő növényen, ezzel biztosítod, hogy erőteljesen növekedjen, és több virágot hozzon. A vágást ferdén ejtsd meg, és a levágott részt tedd félre, hiszen ebből lesz a dugványod.
A dugványt érdemes levélízület alatt, ferdén levágni az anyanövényről, hiszen így biztosabban sikeres lesz a muskátli szaporítása. Készítsd elő a levágott hajtásokat, vagyis vágd le róluk a bimbókat, virágokat, ha vannak, és levelet is csak két-hármat hagyj rajta. Nézd át a dugványokat, beteg, sérült hajtást ne gyökereztess, ezeket sajnos ki kell dobni, hiszen nem lesz belőlük egészséges növény. Tedd a megmetszett, előkészített muskátli dugványokat egy papírlapra, és hagyd őket két-három napig száradni; erre azért van szükség, hogy beszáradjon a vágás felülete. Enélkül könnyen rothadásnak indulhat a földben.
A tápanyagban gazdag virágföld nem a dugványoknak való, hiszen ilyenkor még a levágott hajtások úgyse tudják felvenni a táplálékot, viszont ilyen földben hamar rothadásnak indulhatnak. Homokkal fele-fele arányban keverj össze virágföldet, alaposan tömörítsd le, majd szúrd bele a dugványokat. A föld éppen csak nedves legyen, a túl sok víz szintén rothadást okozhat; erre öntözésnél is figyelj. Takard le fóliával a dugványokat, hogy párás közegben legyenek, de néhány lyukra szükség van, hogy tudjon szellőzni is a cserép. Körülbelül hat hét alatt gyökeresednek be az új muskátlik, ekkor át lehet ültetni kisebb cserepekbe, és most már muskátliföldet használj az ültetésnél.