Krausz Gábor
Ezt az egészséges zöldséget magadnak is megtermesztheted, most van itt az ideje a saját palánta vevelésének. Az édesburgonya csíráztatása egyszerű, mindössze egy pohár vízre és egy ablakra van szükség hozzá...
Finom és tele van vitaminnal a batáta, mely egyre divatosabb hazánkban is – ám elég drága az üzletekben. Érdemes tehát magadnak megtermeszteni a kertben, és ehhez nem is kell palántát vásárolnod: az édesburgonya csíráztatása könnyen megvalósítható otthoni körülmények között is. Mutatjuk, hogyan lehet saját palántád, amit tavasszal kiültethetsz a kertbe!
Míg a sima krumplinál a kicsírázott gumókat kell a földbe tenni, az édesburgonya nevelése a palánták elkészítésével kezdődik. Vagyis olyan, gyökeres kis növényeket kell nevelned, melyeket majd ki tudsz ültetni a kertbe. Ehhez először is csírázásra kell bírnod a gumót; az édesburgonya csíráztatása történhet földben, vagy egy pohár vízben is.
Vásárolj a piacon néhány szem édesburgonyát, majd állítsd őket egy-egy pohár vízbe. Nem szerencsés, ha az aljuk a vízben ül, ezért szúrj a gumóba néhány fogpiszkálót, hogy ez megtartsa a pohár peremén. Tedd a gumót a pohárral együtt az ablakba, hogy elég fényt kapjon. Naponta cseréld a vizet, és közben figyeld, megindultak-e a hajtások; ha már 10 centi hosszúak, vedd le őket a gumóról, és állítsd egy pohár vízbe, majd várd meg, hogy gyökeret eresszenek.
Vágj ketté egy batátát, és állíts bele nedves földbe úgy, hogy a vágott rész legyen alul. Boríts fölé fóliát, és folyamatosan tartsd nedvesen a földet; de ne öntözd túl, nehogy rothadásnak induljon a gumó. Pár hét alatt megjelennek a csírák, ezekből hajtást fog növeszteni a gumó. Ezt egy határozott mozdulattal törd le az édesburgonyáról, majd állítsd egy pohár vízbe, hogy gyökereket eresszen. A vizet cseréld naponta. Ha már a gyökerek elérték az 5 cm-es hosszúságot, ültesd a kis növényeket palántaföldbe.
Akár vízben, akár földben történt az édesburgonya csíráztatása, még a palánták kiültetésével várnod kell, hiszen a batáta ültetése a tavaszi fagyok elmúlta után ideális – vagyis május közepén. Addig neveld őket a lakásban, cserépben. Naponta locsold meg őket, hiszen a batáta vízigényes növény, és kéthetente adhatsz nekik általános tápoldatot is. A fagyok után pedig ki is ültetheted majd őket a kertbe: egy méteres sortávolságot és harminc centis tőtávolságot tarts. A növények földjét a kertben is érdemes nedvesen tartani.