Bige László minimum 100 milliót adott Magyar Péternek

INSIDER
Létrehozva: 2025.02.20.

Itt a palántázás új módszere: zacskózz!

A kertészek legnagyobb örömére lassan vége a télnek. Ez azt is jelenti, hogy eljött a palántázás ideje! Ha szeretnéd meggyorsítani a csírázást, és egészséges, erős palántákat akarsz nevelni, akkor próbáld ki a zacskós módszert!

Aki nem szeretne sokat költeni palántákra, az inkább maga neveli a növénykéket. A palántázás azonban nemcsak anyagi okok miatt éri meg, hanem azért is, mert lelkileg feltölt, és kikapcsol a hosszú napok után, ha magonc koruktól kezdve magad neveled a növényeket. A legnehezebb része a palántanevelésnek a csíráztatás, hiszen ilyenkor még ezerrel megy a fűtés, száraz a levegő a lakásban, a magoknak pedig párás környezetre lenne szükségük. Ilyenkor leterítheted fóliával a palántázó edényt, vagy üveglappal, de most az interneten egy sokkal egyszerűbb módszer terjed: simán csak vesd zacskóba a magokat! Amilyen furcsának hangzik az ötlet, annyira működőképes; mutatjuk, hogy miért, és azt is, hogyan csináld.

A palántázás legnehezebb része a csíráztatás.
A zacskós trükkel egyszerűbb a palántázás Fotó: jaojormami /  Shutterstock

Egyenletes páratartalmat biztosít

A magok kikelési aránya sokkal jobb, ha állandó a páratartalom, sok növény kifejezetten kényes erre. Zárható zacskóban ezt maximálisan meg tudod valósítani, így a palántázás sokkal sikeresebb lesz, több magodból lesz növény, így többet is tudsz majd ültetni. Emellett rengeteg helyet spórolhatsz, hiszen a zacskókat csak sorba kell raknod, ahogyan ebben a videóban:

Palántázás zacskóban lépésről lépésre

  1. Fogj néhány tiszta zárható zacskót, és töltsd fel őket palántafölddel az egyharmad részükig.
  2. Vesd el a magokat. A növény fajtájától függ, hogy mélyre (1-2 centi), vagy pár milliméteres földtakaróval kell-e vetni őket; erről a vetőmag zacskóján láthatsz instrukciókat.
  3. Permetezd be a földet szórófejes flakonból vízzel úgy, hogy éppen csak nedves legyen. Mivel zártan, zacskóban lesznek a magok, nem szabad túl sok vizet adni nekik.
  4. Tedd a zacskókat a végleges helyükre. Ehhez a legjobb módszer, ha hurkapálcikákra felfűzöd és sorba rakod őket. Meleg helyet válassz a lakásban, ahol sok fény is éri a kelő magvakat. Zárd le a zacskókat, és tartsd is úgy őket.
  5. Naponta ellenőrizd a zacskókat. Ha párásak, akkor nem kell öntöznöd, ha már csak pár csepp van rajtuk, permetezz újra vizet a magokra. 
  6. Ha kikeltek a növénykék, nyisd ki a zacskókat, és most már hagyd is nyitva őket. Ha a sziklevelek mellett megjelennek a valódi levelek, ültesd át őket, és műanyag poharakban folytatódhat a palántanevelés.

Ezeket a hibákat kerüld el

  • Ne öntözd túl a földet, hiszen a túl sok víztől rothadásnak indulhatnak a magok. Éppen csak annyit permetezz rájuk, hogy mindig párás legyen a zacskó.
  • Ne zsúfold túl a magokat; a zacskóban is igyekezd úgy elvetni őket, ahogy ládában tennéd, hiszen ha túl sűrűn vannak, meg fognak nyúlni, még azelőtt, hogy át tudnád őket ültetni.
  • Ne tedd a napra a zacskókat. Bár a fényre szükség van, ha napos helyet választasz, túlmelegedhet a zacskó, és ettől nemcsak a föld száradhat ki, de a csírák is elpusztulhatnak, és nem fognak kikelni a magok.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek