Krausz Gábor
Megérkezett a tavasz, máris lehet alakítani a konyhakertet! A dughagyma ültetése az egyik első feladat, de bosszantó tud lenni, ha ferdék lesznek a sorok. Erre hoztunk egy szuper módszert, amihez nem kell más, mint két fakanál...
Ha szeretnél finom, zsenge újhagymát, akkor máris érdemes nekikezdeni a munkának! A dughagyma ültetése egyszerű feladat, de rengeteg időt elvesz, és nagyon piszmogós tud lenni. Sokszor pedig a sorokat sem könnyű egyenesen tartani, hiszen guggolás közben, miközben arra figyelsz, hogy minden egyes hagymácskát gyökérrel lefelé tegyél a lukakba, nehéz figyelni, hogy egyenesen haladj. Erre nyújt megoldást, ha viszel ki két fakanalat a kertbe; így könnyebb lesz a hagyma ültetés!
Kötözd rá az egyik fakanálra egy hosszú madzag végét, majd szúrd le a sor elején a földbe a fakanál nyelét. Feszítsd ki a madzagot, a sor végéig, kötözd rá a másik végét a másik fakanálra, majd azt is szúrd le a földbe. Így ültetés közben egyenesen tudsz haladni. Ha végeztél az egyik sorral, húzd ki a fakanalakat a földből, és szúrd le a következő sor elejére és végére; így szép egyenes ágyásaid lesznek.
Bár még lehetnek hideg éjszakák, érdemes már most elültetni a hagymát, hiszen a kisebb fagyokat simán kibírja. Készítsd elő jól a talajt: ásd fel, gereblyézd el egyenletesre. Az ültetés során a sorok között hagyj 25 centit, a hagymák között 10-15 centit. Arra figyelj, hogy a dughagyma gyökere lefelé álljon, és a lyuk, amibe ülteted, 3-5 centi mély legyen; ha ennél mélyebb, nem fog kibújni a hagyma.
A hagymalégy a zsenge újhagyma legnagyobb ellensége: a fertőzés hatására megcsavarodnak a zöld szárak, a hagymafejeket pedig keresztül-kasul szelik a hernyók járatai. Természetes módszerrel távol tarthatod őket, ha a hagymasorok közé répát vetsz. A répa illata távol tartja a hagymalegyet, a hagyma illóanyagai pedig távol tartják a répalegyet, így kölcsönösen megvédik egymást a zöldségek.