Létrehozva: 2024.12.07.

Sárgul a mikulásvirág? Így gondozzuk!

A hervadó, sárguló vagy lehulló levelek arra utalnak, hogy a növény gondozásában valami nem megfelelő. Íme néhány tipp, hogy karácsonyra is megőrizhessük ragyogó szépségét.

1. Milyen okok állnak a sárguló mikulásvirág hátterében?

Ha azt látjuk, hogy sárgulnak vagy lehullanak, valószínűleg nem öntöztük megfelelően. Fontos, hogy ne száradjon ki a földje, és ne legyen átnedvesedve sem, mivel a túlöntözés gyorsan vizesedéshez vezethet, ami gyökérrothadást okoz. Mivel rendkívül érzékeny a hidegre, a huzat is kárt okozhat a növényen.

Tippek, mit tegyél, ha sárgul a Mikulásvirág
 

2. Apránként adagoljuk a vizet

Elsőként vizsgáljuk meg a talaj állapotát. Ezt egyszerűen ellenőrizhetjük, ha az ujjunkat két centiméter mélyen a földbe nyomjuk, és megnézzük, hogy egyenletesen száraz-e, vagy óvatosan felemeljük a növényt; ha könnyűnek tűnik, itt az ideje az öntözésnek. Ne öntsünk rá egyszerre sok vizet, inkább kisebb adagokban locsoljuk meg.

3. Vigyázzunk a mikulásvirág gyökerére

Ha túlöntöztük a növényt, átültetéssel még megmenthetjük. Ehhez válasszunk megfelelő méretű cserepet, és ültessük friss, tápanyagban gazdag talajba. Kedveli az enyhén savanyú, tőzeges földet, ezért érdemes ilyet használni az új cserépbe. Figyeljünk arra, hogy a gyökereket óvatosan kezeljük, majd az átültetést követően öntözzük meg.

4. Óvjuk a huzattól a mikulásvirágot

Ha a virágot az ablakpárkányra helyeztük, és tudjuk, hogy az ablakaink felújításra szorulnak, előfordulhat, hogy huzat érte. Ha a levelek sárgulnak, tegyük át egy huzattól védett helyre – kerüljük az olyan ablakok és ajtók közelségét, amelyeket gyakran kinyitunk. Az ideális hőmérséklet 18-20 fok között van.

5. Gyorsan terjed a fertőzés

A levélsárgulást különféle gombás betegségek is okozhatják, különösen akkor, ha túllocsoltuk. Ha a virágunkon már megjelentek a tünetek, vásároljunk gombaölő szert és csökkentsük az öntözést.

6. Szedegessük le róla

A sárguló vagy elszáradt leveleket óvatosan távolítsuk el a mikulásvirágról. Ez segít megelőzni, hogy a növény energiát pazaroljon a sérült levelek fenntartására, és csökkenti annak az esélyét, hogy a beteg vagy elhalt levelek miatt újra visszafertőződjön. A leveleket ne tépjük, hanem finoman szedjük le vagy használjunk tiszta ollót, hogy ne sértsük meg az egészséges részeket.

7. Ügyeljünk a fényviszonyokra

Nem csak a meleget szereti, de kifejezetten igényli a sok fényt. Ezért, ha a lakás sötét sarkaiban tartjuk, jó eséllyel megsárgulnak a levelei. Tegyük át arra az oldalra, ahol délelőtt erőteljes fényt kap, délután pedig árnyékban van.

8. Zárjuk el karanténba

A probléma észlelése esetén tegyük a virágot kis időre karanténba, és tartsuk őt egy ideig elkülönítve a többi növénytől. Tartsuk szemmel a növényt, hogy időben észleljük, ha újra problémák lépnének fel, például további sárgulás vagy levélhullás.

9. Erősítsük meg vitaminnal

Ha a növény már nem stresszhelyzetben van, és a sárgulás okát megszüntettük, havonta egyszer adjunk neki kifejezetten szobanövények számára készült tápoldatot. Ez segíti a regenerációt és az egészséges növekedést.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek