Magyar Péter számára egy nő "zsákmányállat"

POLITIK
Létrehozva: 2024.11.23. 14:00

7 tipp, amivel távol tarthatjuk a penészt az otthonunktól

Ezüstös pikkelyke jelezheti a penészt! Nevével ellentétben nem egy kedves kis élőlényről van szó, hanem egy rovarról, melynek van ugyan haszna is, de emellett megkeserítheti az életünket. De hogyan harcolhatunk a penész ellen?

1. Számoljunk le a párával a penész ellen!

Az egyik legfontosabb védekezési forma, amellyel felléphetünk a penész ellen, ha gyakran szellőztetünk, ezzel szüntetve meg a lakás páratartalmát. Emellett oda kell figyelnünk hétköznapi szokásainkra is: ha lehet, ne fürödjünk zárt ablakoknál, vagy utána szellőztessünk ki alaposan, ne teregessük ki a nedves ruhákat a rosszul szellőző helyiségekben és ne takarítsunk túlságosan bő vízzel.

penész ellen így védekezz
 

2. Forgatja a levegőt

Azokban a helyiségekben, ahol nagy a pára, például a fürdőszobában, mosókonyhában vagy mellékhelyiségben, gondolkodhatunk ventilátoros szellőztető rendszer beépítésén is. Létezik már páraérzékelős is, mely automatikusan beindul, amikor túl magas a páratartalom.

3. Kapcsoljuk be a főzés alatt

Főzéskor használjuk a páraelszívót, hiszen nemcsak megszünteti a nem kívánt szagokat, de képes eltüntetni a gőzt, ezáltal csökkenti a párát és sokkal tisztább és frissebb lesz a levegő. Fontos, hogy főzés után hagyjuk tovább működni még egy ideig. Egyes modelleknél erre a célra fejlesztették ki az utószellőztető funkciót.

4. Tartsuk meg a szintet

Szerezzünk be a szobákba egy páratartalom mérő készüléket, amelyek segítenek a levegő megfelelő tartalom beállításában és szinten tartásában. Az ideális 40-60 százalék között van, ha az érték e fölé emelkedik, ideje szellőztetnünk.

5. Az épülettel is lehet baj

A penészedést gyakran hőhidak okozzák. Érdemes szakembert hívni, aki hőkamerás épületdiagnosztikával ellenőrzi ezt. Hasznos lehet egy infra felületi hőmérőt is használni az érintett falakon. Ilyen esetben utólagos, akár belső szigetelésre is szükség lehet a probléma

6. Kis helyen is elfér

A sós víz permetezése elterjedt védekezés penész ellen, különösen, ha megelőzésről van szó. Emellett a sólámpa is sokat javíthat a szoba klímáján, valamint a tablettás vagy pasztillás páramentesítők a só és egyéb adalékanyagok segítségével képesek magukba szívni és megkötni a nedvességet. Több készülékkel emelhetjük a hatásfokot.

7. Elő a vegyi fegyverekkel

Ne próbáljuk meg vizes szivaccsal ledörgölni a penészt a falról és más felületekről, mert ezzel csak elősegítjük a gombák szaporodását. Ehelyett inkább speciális vegyszerrel fújjuk be, hagyjuk hatni, majd egyszerűen töröljük le. Ma már számtalan kiváló termék közül választhatunk, amelyek tényleg hatékonyak, és még az újbóli kialakulását is akadályozzák. 

 

1. Erről lehet felismerni az ezüstös pikkelykét

Az ezüstös pikkelyke 7–10 milliméter hosszú, jellegzetes külsejét a három potrohfüggelék és az ezüstös csillogás adja, amit a testet borító apró pikkelyek okoznak. Ha megfogjuk, ezek a pikkelyek az ujjunkra tapadnak. Trópusi eredetű, ezért a meleg, párás helyeket kedveli. Akár nyolc évig is élhetnek. Ennyi idő alatt a nőstény 100-nál is több petét rak le.

2. Ablakok tárva nyitva 

Ha elszaporodnak a fürdőszobában, az a penész jelenlétére is utalhat, mivel előszeretettel falatoznak belőle, ezzel csökkentve annak mennyiségét. Vizsgáljuk át a szekrényeket, fiókokat, húzzuk el a bútorokat és a szennyestartót, hogy megtaláljuk a penész nyomait. Biztosítsunk megfelelő szellőzést.

3. Csavarjuk rá a tetejét

Sok kárt okozhat, mert megrágcsálja a gabonaféléket, cukros ételeket, fűszereket, teákat és gyümölcsöket is. Amikor rendelünk vagy vásárolunk valamit, ellenőrizzük a dobozt, mielőtt bevisszük az otthonunkba, hogy nincs-e rajtuk potyautas. Tartsunk mindent légmentesen zárható tárolóban, hogy ne juthassanak hozzá.

4. Dobozoljunk be mindent

Ha szeretjük a könyveket, magazinokat, régi fotókat, akkor jó, ha tudjuk, hogy az ezüstös pikkelykék is. Dobjuk ki a felesleges papírokat, vagy tegyük jól zárható dobozokba, a könyveket, fotóalbumokat pedig rendszeresen törölgessük át, mivel a rovarok a port és az atkákat is felfalják.

5. Futva menekülnek az illatoktól

Jó hír, hogy ezek a rovarok kifejezetten nem szeretik a levendula, citrom és az ecet illatát. Ezért mossuk fel a padlót ecetes vízzel, tegyünk a kamrába szárított levendulát és illatosítsuk otthonunkat levendula vagy citrom illóolajjal.

6. Zárjuk le a repedéseket

Ha nem szeretnénk, hogy ellepjék otthonunkat, szilikonnal tömjünk be minden repedést, melyeken esetleg bejuthatnak a lakásba. A küszöb és a rések köré szórjunk kovaföldet, mivel ez roncsolja a rovarok testének külső viaszos rétegét, ami kiszáradásukhoz, majd a pusztulásukhoz vezet. Tegyünk fel LED-szalagokat is, melyek fénye éjjel elriasztja a kis állatkákat.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek