tóth gabi
Akárcsak a többi virágot, a muskátlit is többféle betegség támadhatja meg. Ez általában abban mutatkozik meg, hogy megsárgul, megbarnul a levele, majd le is hullik. Ilyenkor érdemes minél hamarabb cselekedni!
Alapvetően a muskátli sok mindent kibír, és kezdő kertészeknél is jól érzi magát, de megeshet, hogy hiába a legalaposabb gondoskodás, megbetegszik a növény, és barnulni kezdenek a levelei. Ennek több oka is lehet, de minden esetben érdemes minél hamarabb intézkedni, hiszen vannak olyan betegségek, melyek el is pusztíthatják a muskátlit.
Muskátlirozsda: apró, barna foltok
Ilyenkor nem egyben barnul a levél, hanem kis pöttyök jelennek meg rajta. Ez a gombabetegség az álló muskátlit támadja, és gyorsan továbbterjedhet az ép tövekre is. A beteg növényt vidd el a többi közül, vágd le a foltos leveleket. Tedd a beteg muskátlit a napra, a száraz, meleg környezetben a gomba nem tud tovább szaporodni. Ha már nagyon fertőzött a növény, akkor érdemes gombaölő szerrel is lekezelni. A legjobb védekezés, ha mindig megmetszed az elburjánzott muskátlikat, hogy ne legyen túl sűrű a lombozat, hiszen abban tud olyan nedves, párás környezet kialakulni, ami kedvező a gombabetegségeknek.
Tápanyaghiány: sárguló, száradó levelek
Az átültetés utáni héttől már meg lehet kezdeni a tápoldatozást, hiszen a muskátli erősen tápanyagigényes növény. Ha azt veszed észre, hogy sárgulni kezdenek a levelek, az utalhat magnéziumhiányra; hetente öntözd meg muskátli-tápoldattal a növényeidet.
Túlöntözés: hervadó, barna levelek
Bár rendszeresen kell öntözni, a muskátli a túl sok vizet nem viseli el, elkezdenek rothadni a gyökerei. Ezt a levelek fonnyadása, majd sárgulása, barnulása jelzi. Ilyenkor vedd ki a növényt a cserépből, vágd le az elrothadt gyökereket, és ültesd friss virágföldbe. Ezután hamar magához fog térni. Mindig akkor locsold meg, amikor már a föld felső 1-2 centis rétege kiszáradt, és akkor se áraszd el, éppen csak nedves legyen a földje.