tóth gabi
Egyre többen vannak, akik borostyánnal futtatják be a házuk falait, míg mások attól tartanak, hogy a vakolatra felfutó növény kárt tehet az otthonukban. Megfelelő gondozással azonban nem okozhatnak kárt az épületben – hívja fel a figyelmet Sipos József növényorvos.
Hűvösebb van a lakásban
A borostyánnal befuttatott régi házak, kiskastélyok nemcsak romantikus látványt nyújtanak, de a klímájuk is kellemesebb, mint a csupasz falú házaké. Ha pedig naponta végigpermetezzük vízzel a növényt, akár tízfokos hőmérséklet-csökkenést is elérhetünk. Télen a hideg levegő többségét felfogják a levelek, így a fűtésszámla is kedvezőbben alakulhat - írja a Fanny magazin.
Megússzuk szárazon
A levélborítás nemcsak hőszigetelésként működik. Ha esik az eső, a levelek levezetik a csapadékvizet – ráadásul nem is a fal tövében, hanem attól kicsit távolabb –, így a falfelület száraz marad. Az eső után a levelekről elpárolgó víz is hozzájárul a ház hűtéséhez, és a nagyobb viharoktól eltekintve a fal felőli beázás esélye is csökken.
Kiszűri a levegőből
A zöldfalnak még további kedvező hatásai is vannak: az összefüggő levélfelület légtisztítóként működik. A szemcsés por egy része megtapad a leveleken, és a szén-dioxidot az anyagcsere-folyamat részeként hasznosítja a növény.
Sérüléseket okoz a házon
A borostyán erőteljesen kapaszkodik a falazathoz, ezért csak stabil, jó állapotú falra futtassuk fel. Ha a szerkezet régi vagy gyenge, nem biztosít megfelelő tartást a növénynek hosszú távon, és károkat is okozhat az épületben. Emellett érdemes ellenőrizni a vakolatot is, mivel a borostyán gyökerei átszőhetik és károsíthatják a fal külső szigetelését.
Határolás növényekkel
Sokan használják a kerítés befuttatására, mivel örökzöld növényként egész évben megvédi kertünket a kíváncsi szemektől. Ebben az esetben is fontos, hogy a drótkerítés erős anyagból készüljön, és ne legyen túl széles, mert idővel a nagy súly összenyomhatja.
Az árnyékban erőre kap
Az ültetés előtt mérjük fel a talaj állapotát. Arra figyeljünk, hogy nem kedveli a pangó, álló vizet, ezért jó vízáteresztő talajt válasszunk. A borostyán csak árnyékban vagy félárnyékban fejlődik jól, ezért ideális választás az olyan fényszegény területekre, ahol más dísznövények vagy futónövények nehezen tarthatók.
Tartsunk távolságot!
A fal méretétől függően több borostyánt is elültethetünk, de arra figyeljünk, hogy a növények közötti ültetési távolság legalább 40-50 centiméter legyen, és a faltól legalább 50-60 cm távolságot tartsunk. Ezáltal elkerülhetjük, hogy a talajban lévő gyökerek kárt okozzanak a falban, valamint biztosíthatjuk, hogy a növények megfelelően fejlődhessenek anélkül, hogy elszívják egymástól a tápanyagot.
Víz nélkül nincs élet!
Ássunk egy 40 cm széles és mély ültetőgödröt, majd tegyünk az aljára komposztot vagy érett szerves trágyát. Ezzel a vegetációs időszak alatt elegendő tápanyagot biztosítunk a növény számára. Az első évben rendszeresen öntözzük, a következő szezonban már kevesebb vízre lesz szüksége, mivel ekkorra már kialakul a megfelelő gyökérzet.
Kell neki a vitamin!
Az intenzív növekedés elősegítése érdekében évente kétszer érdemes tápoldatozni nitrogénben gazdag lombtrágyával. Ahogy megindul a növény fejlődése, április elején, majd május végén célszerű a tápanyag-kijuttatást elvégezni, mivel ebben az időszakban van intenzív növekedési szakasza. Télen viszont nyugalmi időszakát tölti, így a tápanyagok nem tudnak hatékonyan hasznosulni.
Ne hagyjunk túlnőni
Időjárástól függően évente többször is szükség lehet a borostyán visszametszésére, mivel hajlamos túlnőni és dzsungelszerűen burjánzani. Fontos, hogy csak addig hagyjuk növekedni, ameddig könnyen elérjük. Figyeljünk arra is, hogy ne borítsa be a ház egyes részeit, például az ajtó- és ablaktokokat, a klíma kültéri egységeit, és ne engedjük, hogy benőjön a csatorna és széldeszka alá.
Rácsra futtatva
Ha nem szeretnénk teljes falat vagy kerítést borostyánnal futtatni, jó megoldás lehet a borostyánpanel, ami alkalmas lehet akár árnyékolónak vagy térelválasztónak is. Ez egy ültetőládából és stabil, fémszerkezetes keretből áll, amelyre a borostyán fel tud kapaszkodni. Előnye, hogy meghatározott keretek között tarthatjuk a növényt anélkül, hogy a ház vagy kerítés szerkezetében kárt tenne.
Maradjon a helyén!
Akkor sem kell lemondanunk róla, ha nincs olyan helyünk, ahová fel tudjuk futtatni, mivel könnyedén elterül a talajon, így kiváló talajtakaróként szolgálhat rossz állapotú felületek befuttatására is. Fontos, hogy figyeljünk rá, mert hajlamos vízszintesen is túlnőni, ezért időnként intenzíven vissza kell vágnunk, hogy megőrizzük a térbeli kialakítást.
Töröljük le a port
A cserepes borostyán ideális választás lehet szobanövénynek is. Bármelyik fajtát választjuk, fontos, hogy félárnyékos helyre tegyük. Nem igényel sok vizet, de tartsuk mindig földnedvesen a talajt. Tavasszal és nyáron időnként tisztítsuk meg a borostyán leveleit, hogy eltávolítsuk róluk a port és megelőzzük a lehetséges kártevők és betegségek kialakulását.
Szöveg: Reiter Georgina
forrás: www.siposgazda.hu