kulcsár edina
Ha többnyire mosogatógépet használsz, akkor is jó, ha emlékszel a legjobb kézi mosogatási trükkökre. Mutatjuk is!
Te is folyton mosogatógéppel mosogatsz? Természetesen akkor is szükséged lehet a régi jól bevált módszerre, a kézi mosogatásra. Visszanyúlunk a korábbi tudáshoz, mutatjuk a trükköket, hogyan lesz gyorsan, hatékonyan és tökéletesen tiszta minden.
Ha nem folyóvíz alatt mosogatsz, akkor energiát és vizet és időt is megtakarítasz. Ha nem használsz műanyagedényt, akkor béleld ki a mosogatót gumi vagy műanyag szőnyeggel.
A vízcseppek felfogásához tegyél egy tálcát vagy tepsit a szárítórács alá. Ha pereme is van, akkor nem fog a lefolyó víz a munkalapra csordogálni. És nem lesz penészes a tálca. Ellenállóbb, mint a konyharuha vagy a gumitálca.
A mosogató edénybe a lehető legforróbb vizet engedd bele. Elegendő lesz 1-2 nyomásnyi mosogatószer. Spórolhatsz a szerrel, így még gazdaságosabb is, mintha a szivacsra nyomnád. A forró vizes mosogatás a poharak, üvegedények és ezüst esetében nagyon hasznos, mert utána az eszközök folt és csíkmentesre száradnak.
Nem mindegy milyen sorrendben mosogatsz, kezdd a kristály, üvegedényekkel, átlátszó üvegtányérokkal, majd jöhetnek a tányérok, evőeszközök, tálalóedények. Végére hagyd a legzsírosabb tálalóedényeket, és a fazekakat, egyéb edényeket. Természetesen a vizet többször is cseréld le, de egyszerre 5-6 edényt is leöblíthetsz a forró csapvízzel. A pohár külsejével, a tányér hátuljával kezdj, utoljára öblítsd le a az evő és ivófelületeket.
Érdemes egyes edényeket, serpenyőket azonnal a használat után elmosogatni. Ilyenkor a só nagy segítség, mint természetes anyag. A zsírok ellensége. Egy sós száraz szivacs segítségével dörzsöld át ezeket a piszkos edényeket. Így tüntetheted el leggyorsabban a szennyeződéset a felületről.
Vannak olyan ételek, melyeket nem jó meleg vízzel lemosni. Több tejtermék és a keményítő is gumiszerűvé alakul.
Az edénybe tegyél vizet és 1/4 rész erős mosószert, ha lehet, por formában, de a szódabikarbóna is szuper megoldás. Forrald fel a keveréket, majd zárd el a gázt és hagyd az edényt ázni jó egy óra hosszan. Szabadulj meg a maradék zsiradéktól egy gumi spatulával, és a szokásos módon mosogasd, és öblítsd el az edényt.
Tapadásmentes bevonat nélküli, erősen odaégett edény esetében tegyél bele hideg vizet és 3 evőkanál sót. Hagyd ázni egész éjszakára. Majd forrald fel a vizet, és az égési nyomok nagy része azonnal el is eltűnik. Előfordulhat ugyanakkor, hogy többször meg kell ismételni ezt a folyamatot. A végén mosogasd el, és öblítsd el az edényt. Természetesen a mosogatáshoz jó, ha használsz gumikesztyűt is, ne sérüljön a bőröd.