tóth gabi
Nagy kedvenc a málna a kertben, hiszen a boltban igencsak drágán lehet kapni, ráadásul a hazai sokkal finomabb, zamatosabb. Mutatjuk, hogyan kell tavasszal gondozni, hogy rengeteg gyümölcsöd legyen!
A málna édes ízénél nincs jobb nyáron, főleg, ha a saját kertedből szeded a termést. Túl sok gondozást nem igényel a bőséges öntözésen kívül a nyári hónapokban, de tavasszal oda kell tenned magad, ha szeretnél sokat szüretelni róla. Ennek a titka pedig a jó metszés, és az ágyások gondozása. Mutatjuk, melyik fajtával mit kell tenned!
Ebbe a fajtába azok a málnanövények tartoznak, melyek egy évben többször is hoznak termést, vagyis nem csak egyszer, hanem egész nyáron szüretelhetsz róluk. A fiatal hajtásokon az első évben, ősszel hozza a termést, a kétéves, idősebb vesszőkön a második évben, és a hajtás alsó kétharmadán. Ezért metszéskor nagyon oda kell figyelni, hogy ne a termő részeket vágd le. A tavaly letermett vesszők végeit vágd le, ott metszd el, ahol még volt rajta gyümölcs; őszre ezek az idősebb vesszők is teremni fognak. A fiatal, tavalyi hajtásokat pedig ne bántsd, ezekről tudsz majd szüretelni nyáron.
Ezek a málnanövények júliusban hoznak egy nagy mennyiségű termést, utána már nem találsz rajtuk gyümölcsöt. Ha tavaly nem tetted meg, akkor most, még tavasszal vissza kell vágnod a letermett vesszőket, méghozzá egészen a talaj szintjén úgy, hogy ne hagyj csonkot. Ezeken ugyanis gyorsan felüthetik a fejüket a gombás megbetegedések, és az egész málnatő elkorhadhat. A fiatal, zöld vesszőket nem kell metszeni, hiszen ezeken lesz a termés. Az előfordulhat, hogy túl sűrűn nőnek, akkor ritkíthatod őket, úgy, hogy két vessző között legyen legalább 15-20 centi távolság.
Bőségesebb lesz a termés, ha pótolod a tápanyagot a növények alatt; első körben tavasszal kell megtrágyázni a málnát, mindegy, melyik fajtáról van szó. A szerves trágyát, műtrágyát is most érdemes kiszórni; utána bőséges mennyiséggel öntözd meg a töveket. Ilyenkor elvégezheted a gyomtalanítást is, de fontos, hogy ne használj kapát, hiszen a málna gyökerei nagyon sekélyen vannak a talajban, és a növény érzékeny rá, ha megsérülnek – húzd ki kézzel a gyomokat a vesszők közül.