OTTHONKA

Szerző SK

Létrehozva: 2024.04.13.

Lecsap a szomszédok réme! Tényleg nem szabad hétvégén füvet nyírni?

Az ügyvéd segít eligazítani abban, mennyire legális a zajjal járó otthoni munka.

A jó idővel együtt elkezdődnek a kerti munkák és a szabadtéri barkácsolások, amikor gyakran fűnyírás, flexelés vagy kalapálás zavarja meg a nyugodt hétvégéinket. Dr. Ecsedy Miklós ügyvédet a Fanny magazinnak beszélt arról, mikor végezhetjük a hangos kerti munkákat.

1.
Napszaktól függetlenül


A fűnyírás és más kerti tevékenységek zajjal járnak, ezért célszerű ezeket olyan időpontokban végezni, amikor nem zavarjuk a szomszédaink nyugalmát. A szabálysértési törvény értelmében csendháborítást követ el az, aki napszaktól függetlenül lakott területen, egy épületben vagy az ahhoz tartozó telken, indokolatlanul olyan zajt okoz, ami mások nyugalmát zavarja.

2.
Mi számít túl hangosnak?


Rendelet meghatározza a környezeti zaj- és rezgésterhelésnek megengedett határértékeit. Például kisvárosban vagy faluban található lakóterületen 6 és 22 óra között a határérték 50 dB, 22-től 6 óráig pedig 40 dB. Nagyvárosban, sűrűn beépített, vegyes lakóterületen ez az érték 6 és 22 óra között 55 dB, 22 és 6 óra között pedig 45 dB. Üdülőterületeken a határérték 6 és 22 óra között 45 dB, 22 és 6 óra között pedig maximum 35 dB lehet.

3.
Mérjük meg az erősségét!


Fontos, hogy betartsuk a rendeletben előírt zajszintet és időkorlátot, mert ha ezektől eltérünk, a szomszéd jogosan tehet bejelentést. A legtöbb fűnyíró használati utasításában feltüntetik, milyen zajszinttel működik. Ha pedig kíváncsiak vagyunk a szomszéd fűnyírójának zajszintjére, a méréshez speciális berendezést, vagy akár egy egyszerű telefonos alkalmazást is használhatunk.

4.
Szigorít az önkormányzat


Az önkormányzatok eltérhetnek az általános szabályoktól, ezért érdemes tájékozódni a helyi előírásokról a település honlapján vagy az önkormányzati hivatalban. Több településen szigorúbb korlátozásokat vezettek be: van, ahol vasárnap, ünnepnapokon és éjszaka tilos a fűnyírás, míg máshol minden nap megengedett, de csak bizonyos időszakokban.

5.
Olvassuk el a házirendet!


Ha társasházban élünk, érdemes tisztában lenni a házirenddel is, mivel az önkormányzatok előírásain a társasházak is szigoríthatnak. Korlátozhatják a közös udvaron történő fűnyírás időpontját, de ugyanígy a felújítási munkákat, a hangos háztartási gépek használatát is. Sok helyen csak hétköznap munkaidőben lehet hasonló munkát végezni, de van, ahol még hétköznap ebédidőben sem szabad hangoskodni.

6.
Kivétel erősíti a szabályt


Természetesen az indokolt zajkeltés nem minősül csendháborításnak. Tehát ha például a hangos kerti munkálatokra azonnali hibaelhárítás miatt van szükség, például csőtörés vagy kárelhárítás miatt, akkor ezek az esetek felülírják a csendháborításra vonatkozó jogszabályokat.

7.
Szóljunk bele mi is!


Gyakran tapasztalható, hogy a település lakosai a közösségi csoportok fórumain fejezik ki felháborodásukat a hangos hétvégi kerti munkák miatt. Ha a mi településünkön nincs szabályozva a hétvégén végzett fűnyírás, érdemes lehet javaslatot tennünk önkormányzati közmeghallgatás alkalmával.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek