tóth gabi
Végre hosszabbak a nappalok. A napsütés meghozta az igazi tavaszt. A természet is nyiladozik, megjelentek az első virágok, végre rügyeznek a fák. Az embernek egyből kedve támad kertészkedni, ásni, vetni, ültetni, újra mozogni egy kicsit.
Elindul a kerti szezon, minden a tavaszi munkák körül forog. A kertépítés kitűnő elfoglaltság, hiszen a tavaszi fáradtság legjobb ellenszere a friss levegő és a mozgás a szabadban. Ehhez adunk most tanácsokat:
Január- Március - Akinek vannak gyümölcsfái, befejezheti a metszést
- almát, körtét bármikor, már a télen is
- csonthéjasokat, (cseresznye, barack, stb.) virágzáskor
- diót, mandulát nem kell metszeni, legfeljebb ősszel
Február- Március - Hóolvadás után, ha már nem fagyos a talaj tisztítsuk meg az ágyásokat az elhalt növényi részektől és a különböző takaróanyagoktól, hogy átjárhassa a talajt a levegő és a meleg.
- Ha az ősszel telepített gyümölcsfák nem eredtek meg most még pótolhatjuk a cserjéket, facsemetéket, ha már nem várható fagy. A málna, birsalma, szeder, sárgabarack kedveli, ha tavasszal ültetjük.
Március vége - A pázsitról takarítsuk össze az elszáradt leveleket, növényi részeket. Gyepszellőztetővel lazítsuk fel a talajt, hogy oxigénhez jusson.
Március - A szobanövények átültetésére is ez a legjobb pillanat. A balkonon erkélyládákban tartott növényeket pedig tisztítsuk meg az elhalt részektől és vágjuk vissza őket.
Március közepe - Elvethetjük a következő növények magvait: metélőhagyma, zöldborsó, újhagyma, hónapos retek, pipacs, mák búzavirág
kis műanyag dobozokban elkezdhetjük a következő növények palántázását: majoránna, zeller, karalábé, karfiol, fátyolvirág, szagos bükköny, tatárvirág, körömvirág, nyári viola
Március vége - Elvethetjük a következő növények magvait: petrezselyem, kapor, póréhagyma, sárgarépa, búzavirág
Gyep és talaj
Gyűjtsd össze a talajt takaró, lehullott faleveleket és mozgasd át a földet, kezdd meg a gyeplazítást. Így levegőhöz jut a fű töve, és csodás gyepben gyönyörködhetsz majd.
Műtrágya
A kora tavaszi műtrágyázás a leghatékonyabb! Növényeid meg fogják hálálni, hogy máris gondoskodsz a megfelelő táplálásukról.
Metszés
Vágd le a télen elhalt, elfagyott, részeket, juttasd új energiához növényeidet ezzel, és persze figyelj rá oda, hogy a növény típusától függően a megfelelő metszési módot válaszd ki.
Fatörzsek tisztítása
Távolítsd el drótkefével és fakaparóval az elhalt kérget. Megéri a fáradozást, mert így meg tudod előzni, hogy az ott esetleg megbúvó kártevők szaporodni kezdjenek a jó idő érkeztével.