kulcsár edina
Ez az új őrület! Próbáld ki te is!
Egyre népszerűbb a háziasszonyok körében a borostyán, hiszen kiváló környezetbarát mosószer, ráadásul fillérekből beszerezhető. Irány a kert, szedjünk le pár levelet, és próbáljuk ki vele a mosást! A Fanny magazin alapján 10 pontban győzünk meg arról: mással nem is érdemes mosnod innentől!
A borostyán levele a szappanfa terméséhez és a mosódióhoz hasonlóan szaponint tartalmaz, ami a víz hatására enyhén habzani kezd, ezáltal jelentős mosóerővel bír. A futónövény előnye, hogy egész évben elérhető, így bármikor felhasználhatjuk mosáshoz is. Használhatjuk színes vagy fehér ruhákhoz egyaránt.
Elsőként tisztítsuk meg a mosógépünket a maradék vegyszerektől és a lerakódásoktól. Öntsünk az adagoló rekeszbe 10 százalékos ecetet, és indítsunk el egy üres mosást a legmagasabb hőfokon. Ha ezután még kellemetlen szagot érzünk, ismételjük meg szódabikarbóna és víz azonos arányú keverékével.
Gyűjtsünk össze minél több sötétzöld borostyánlevelet, mivel ezek tartalmazzák a legtöbb szaponint. Alaposan tisztítsuk meg: áztassuk be langyos szappanos vízbe, finoman dörzsöljük meg egy puha kefével. Végül töröljük szárazra.
A már megtisztított, körülbelül 8-10 levelet tegyük bele egy mosózsákba vagy csomózzuk be egy régi zokniba, majd a szennyes ruhákkal együtt dobjuk be a mosógépbe. Ezzel a módszerrel a kevésbé szennyezett ruhadarabok is tiszták lesznek.
A borostyán leveleiből mosószert is készíthetünk. Egy késsel aprítsunk fel tíz levelet, és tegyük egy befőttes üvegbe. Öntsünk rá kevés vizet, majd lezárva hagyjuk állni egy éjszakán át, hogy a szaponinok jobban kioldódjanak belőle. Másnap szűrjük le a keveréket, majd a kapott vizet öntsük bele a folyékony mosószeres rekeszbe, és indítsuk el a mosást.
A borostyán önmagában is hatékony, de ha a ruhák erősen szennyezettek, tehetünk egy csapott evőkanál mosószódát is a mosóporos rekeszbe. A szóda erős zsíroldó hatással rendelkezik, így a makacsabb foltoktól is megszabadulhatunk.
A legtöbb boltban kapható mosószerek általában vízlágyítókat tartalmaznak, míg a borostyánnal történő mosás nem tartalmaz ilyen összetevőket. Ezért mosás előtt érdemes 1 dl 10 százalékos ecetet tölteni a mosógép öblítő tartályába, így a ruhák nemcsak puhábbak lesznek, de az ecet fertőtleníti is azokat.
A makacs foltok esetén áztassuk be a ruhákat. A gyümölcs-, kávé-, vörösbor-, izzadtság vagy fűfolt eltávolítására bátran használjuk a nátrium-perkarbonátot. Tegyünk a foltra kevés vízzel pépesített folttisztító sót, dörzsöljük be az anyagba, majd áztassuk néhány órán át. Végül mossuk ki a borostyánlevéllel.
Ha ragaszkodunk az illatokhoz, öblítő helyett adhatunk a mosáshoz 10-15 csepp természetes illóolajat. Egyes olajok, például a teafa- és levendulaolaj fertőtleníti is a ruhákat.
Mielőtt az egész család szennyesét mosnánk borostyánnak, érdemes egy próbamosást végezni, mivel a borostyán hatóanyagai allergiát válthatnak ki az arra érzékeny embereknél. Ha ilyet tapasztalunk, ne használjuk a borostyánt mosásra, vagy csak nagyon alapos öblítés mellett, hogy ne maradjon allergiát okozó anyag a ruhákban.