tóth gabi
Mosógépet kezelni nem atomtudomány: beteszed a szennyest, indítod a programot, kiveszed a tiszta ruhát. Mégis, mit lehet ezen elrontani? Mutatjuk...
A ruhák válogatására és a hőfok helyes kiválasztására mindenki figyel mosás közben, de a gép épségét hajlamosak vagyunk nem szem előtt tartani. Pedig ha megkíméljük, a mosógépünk hosszú évekig tökéletesen fog működni. Van néhány hiba, ami a ruháknak egyáltalán nem árt, de a mosógépet hamar tönkreteheti. A csere vagy a javítás sokkal drágább, mint megelőzni a bajt; mutatjuk a három leggyakoribb hibát, melyek nagyon ártanak a gépnek.
1. Dugig tömöd a gépet
Logikusnak tűnhet, hogy annyi ruhát gyömöszölj bele, amennyi csak befér a dobba, hiszen ezzel időt, áramot és vizet is takaríthatsz meg; de a mosógéped nem lesz hálás érte. A túl nagy töltősúly miatt ugyanis a mosógép kibillenhet az egyensúlyából, „táncolni” kezd, és a szokatlan rázkódás tönkreteszi a mozgó alkatrészeket, de akár a dobban is kárt tehet. Inkább sűrűbben moss kevesebb ruhát; főleg, hogy a túltömött mosógépben nem is lesznek olyan tiszták, hiszen nem tudja őket rendesen átjárni a mosószert.
2. Nem pakolod ki a zsebeket
A papír zsebkendő csak bosszantó, és nem árt a mosógépnek, de ha valami fémtárgy, például kulcs, öngyújtó marad egy nadrágzsebben, az végleg hazavághatja a gépet.
3. Mindig hideg vízben mosol
Energiatakarékosság szempontjából jó döntés, ha legfeljebb 30 fokon, vagy teljesen jéghideg vízben mosod az enyhén szennyezett ruhákat, hiszen így is tiszták lesznek. Ám ha hónapokig nem használsz forró vizes programot, akkor a gépben lerakódások alakulnak ki, és ez is csökkenti az élettartamát. Időnként muszáj 60-90 fokon is mosni, hogy a gép kitisztuljon; érdemes az ágyneműket, törölközőket betenni egy ilyen körre, így két legyet ütsz egy csapásra, hiszen a huzatokat is fertőtleníted.