kulcsár edina
Bár már a legtöbb konyhakertben kiürültek az ágyások, még bőven akad odakint feladat, hiszen most teheted a legtöbbet azért, hogy jövőre egészséges növényeid, és rengeteg termésed legyen. Ezzel a trükkel ráadásul a gyomoktól is megszabadulhatsz...
Ahhoz, hogy minden évben szép zöldségeid legyenek, fontos a talajjal is foglalkozni; ennek az ideje pedig ősszel van. Túl azon, hogy gyommentesen tartod, fellazítod, és talajtípustól függően évente vagy kétévente bőségesen megtrágyázod, némi mustármaggal is jelentősen javíthatsz a minőségén. Érdemes máris megkezdeni a mustár vetését, hiszen így tudja a legbiztosabban kifejteni a jótékony hatásait. Ugyanis a most vetett mustárnak még bőven lesz ideje a fagyokig dús zöldfelületet nevelni, de még virágzás előtt el is fog fagyni. Számtalan előnye van, ha nem hagyod üresen télire a kertet, hanem mustárt ültetsz bele; ezeket szedtük össze.
Táplálja a talajt
A mustár zöld leveleivel hónapokig díszíti a kiürült konyhakertet, de nem ez a fő funkciója, hanem az, hogy miután az első fagyok miatt elfonnyadnak a levelek, szárak, tavasszal a talajba forgatva kiváló tápanyagforrás lesz az ültetendő növényeidnek. Addigra a mustár maradványai annyira elvékonyodnak, elbomlanak, hogy egyszerűen csak be kell őket forgatni a földbe, még a szára is szétmállik apró darabokra, így nem kell attól tartanod, hogy útban lesz, amikor majd ültetni szeretnél. Ám mielőtt elfagyna, a mustár még egy dologgal javítja a talajt: gyökerei nem engedik, hogy az értékes tápanyagok a mélyebb rétegekbe szivárogjanak, emellett pedig porhanyóssá, könnyebben megmunkálhatóvá teszik a talajt.
Megtartja a vizet
Ha száraz a tél, jó, ha van talajtakaró növény a kertedben, hiszen dús levélzetével megakadályozza a párolgást, és megköti a csapadékot. Miután pedig elfagyott, természetes mulcsként védi a kerted talaját a kiszáradástól.
Gyommentes marad a kerted
A mustár látványosan gyorsan fejlődik, néhány nap alatt ki is kel, és hamar megnő. Ez a vastag, egybefüggő zöld takaró esélyt sem ad az őszi hónapokban a gyomnövényeknek, tavasszal pedig a talajon maradt, elhalt részek miatt nem tud gyomosodni a terület.
Elintézi a kártevőket
Nem kell senkinek bemutatni a mustár erős, csípős illatát; illóanyagainak köszönhetően, ha a kertbe veted, természetes talajfertőtlenítőként fog működni. Gyökerei olyan anyagokat juttatnak a földbe, amik a talajban áttelelő kártevőket, például a fonalférgeket megtizedelik.
Így vesd:
Első körben figyeld az időjárást; ha már nem várhatóak nagy melegek, akkor érdemes elvetni, ugyanis hőségben túl gyorsan nő, nem fejleszt dús lombot, és hamar virágozni kezd. Vetés előtt munkáld meg a talajt, vagyis ásóval lazítsd fel, gereblyézd el, majd egyszerűen csak szórd ki minél sűrűbben a mustármagokat a földre. Egy-két centi földdel takard be – a legegyszerűbb, ha a magok szórása után átgereblyézed az ágyásokat –, majd locsold meg jó alaposan a területet. Ha már kikelt, nem kell öntözni, de ha nagy a szárazság, egy kevés vízért hálás lesz. Arra azonban figyelj, hogy ne hozzon virágot a mustárod, mert akkor túl kemény lesz már a szára, és nem tudod tavasszal visszadolgozni a földbe. Ha nem fagy el virágzás előtt, akkor nyírd le a mustárt fűnyíróval, és a nyesedéket hagyd a kertben.