tóth gabi
Vannak fajták, melyeket nem érdemes házhoz közel ültetni.
Amikor a ház mellé ültetnél egy fát, érthető, ha az a fontos, hogy minél gyorsabban árnyékot adjon, de ezzel elképzelhető, hogy zsákutcába kerülsz. Amikor a fát kiválasztod, sokkal több szempontot figyelembe kell venni. Az elmúlt években előforduló erős vihar miatt, érdemes viharbiztos fafajtát választanod.
a mély, kiterjedt gyökérrendszer lehorgonyozza a fát a talajba, és megakadályozza, hogy a fa gyökerestül kiforduljon a földből.
Rugalmas faanyag: minél rugalmasabb a fa szerkezete, annál inkább valószínű, hogy egy viharban meghajlik ugyan a szél nyomására, de nem törik el.
minél vastagabb a törzs, annál nehezebben törik ketté, illetve a többtörzsű fák (és faformájú cserjék) hajlamosak arra, hogy valamelyik törzsük kitörjön.
a más kontinensekről, égövekről betelepített fafajok kevésbé ellenállóak lehetnek a Kárpát-medencében kialakuló időjárási jellegzetességekkel szemben, noha itt is sokat változott az időjárás az elmúlt 30-40 évben. De persze ültethetünk idegenhonos fát is, csak nézzünk utána a vihartűrésének.
az egészséges fa ellenállóbb a viharokkal szemben, márpedig a fa egészségét rendszeres metszéssel, olykor növényvédő lemosással, a tápanyagok pótlásával, időnként öntözéssel lehet fenntartani. Az elhanyagolt fa kevésbé bírja a viharok által okozott megterhelést.
minél szélesebb egy fa koronája, és minél inkább lehajlanak az ágai, annál valószínűbb, hogy egy viharban letörnek (ilyen például a szil, a kőris, a nyugati ostorfa vagy a fenti képen látható lepényfa). A piramis alakú korona jobban bírja a megterhelést.
Visszatérve az elmúlt hetek viharaira, zömmel három fafaj, a szivarfa, az akác és az ezüstfa (régebben olajfa) példányai szenvedték a legnagyobb károkat. Ez egy olyan helyen lett megfigyelve, ahol a lakótelep házait észak-déli vonalban építették, és ezek szélcsatornaként rettenetesen fölerősítik a legkisebb szelet is.
A következő fafajok mély gyökérzettel rendelkeznek, és ennek köszönhetően kevésbé fenyegeti őket az, hogy kidőlnek egy viharban:
A Kárpát-medencében is honos, lassan növő tiszafa fája rendkívül kemény és rugalmas, az ókorban és a középkorban íjat készítettek belőle, a gyökere pedig mélyre nyúló, ezért kevésbé fenyegetik a viharok.
A tölgyfa fája nagyon kemény, nem hajlamos a törésre. Szinte minden kultúrában az istenek fájaként tisztelik, s mivel a rendületlen kitartást is jelképezi, ezért koszorúzza a magyar címert.
A jegenyefenyő egyes fajai nagyon jól bírják a viharokat, mert noha sekély gyökérzetűek lehetnek, de a földre lehajló alsó ágaik legyökereznek, és stabilizálják a fát.
A nálunk őshonos erdeifenyőt az építőipar borovi fenyőként ismeri, és épületasztalos munkákhoz használják, mert ugyan nagyon gyantás, de ennek köszönhetően igen tartós faanyag is.
Az Észak-Amerika keleti felén honos fekete nyír terebélyesre megnő, de viszonylag védett a viharkárok ellen.
Idősebb korában többtörzsűvé is válhat a fekete nyár, és szabálytalan lehet a törzse, ennek ellenére nagyon jól bírja a viharokat.
Ez csak pár példa volt, lehet még bőven találni viharálló fafajtát, érdemes a faiskolában is így keresni!
forrás: 365.reblog.hu