tóth gabi
Sokan úgy érezhetik, hogy túl hirtelen jött idén a lehűlés, hiszen egészen október közepéig szinte nyárias volt az idő. Ez azonban nem a megszokott, és ezt a természet is megérezte...
Mindenki alaposan megdöbbenne, ha október derekán orgonavirágzás fogadná a kertjében; nem volt ezzel másképp olvasónk, Bajnóczi Györgyi sem, aki lencsevégre is kapta a bizarr jelenséget. Az orgona virága éppen olyan szép, no meg illatos, mint tavasszal; ám azzal mindenki egyetért, hogy nem most van itt a virágzás ideje. Ráadásul nemcsak a magyar háziasszony kertjében, hanem az ország több pontján is virágozni kezdtek az orgonabokrok; a fotó Csepelen készült, de Veszprém megyében is tapasztalható a különös jelenség.
A melegben felébredt a természet
Bár sokan a késői virágzás mögött valami közelgő katasztrófát látnak, valójában a jelenséget régen is ismerték: a néphagyomány szerint, ha virágba borulnak a fák, bokrok, az azt mutatja, hogy hosszú őszünk lesz. Az októberi virágzás oka, hogy ha meleg van ősszel, akkor a növények felébrednek a tél előtti mélynyugalmi állapotból, és, mivel a fényviszonyok és a hőmérséklet tavaszra hajaz, ezért virágot kezdenek hozni. Nincs ez másképp az orgonabokrokkal sem.
Nem árt ez a növényeknek?
Mivel nem az orgona természetes életciklusának a része az őszi virágzás, így, ha rendszeresen előfordul, ráadásul az enyhe idő után hirtelen jön a fagy, akkor legyengülhet a növény, és hosszú távon akár el is pusztulhat. Ezért érdemes mindent megtenned, hogy támogasd az orgonabokrodat: minden tavasszal adj neki szerves trágyát, a tikkasztó hőségben bőségesen öntözd, télen végén vágd le az elhalt ágakat, és ha kell, ritkítsd a bokrot. Így kellőképpen erős lesz a növény immunrendszere, hogy túlélje a túlságosan enyhe ősz okozta virágzást, és a hirtelen érkező fagyokkal is megküzdjön.