kulcsár edina
Bár már itt az ősz, ahhoz, hogy jövőre szép legyen a pázsitod, most kell lefektetned az alapokat! Akárcsak a többi növényt a kertben, a gyepet is fel kell készítened a télre...
Még rengeteg munka akad a kertben, legyen szó akár a fákról, akár a konyhakertről vagy a dísznövényekről – de fontos, hogy a pázsitról se feledkezz meg, hiszen az őszi enyhe napok a legideálisabbak ahhoz, hogy felkészítsd a következő szezonra a gyepszőnyegedet. A 365. reblog.hu csokorba gyűjtötte a legfontosabb teendőket; mutatjuk az őszi gyepgondozás lépéseit!
Most kell vetni
Ha még nincs pázsitod, ez az időszak a legalkalmasabb arra, hogy elvesd a magokat, hiszen így lesz idejük az új növényeknek kibújni és megerősödni még a fagyok előtt. Ha már telepítettél gyepet, de itt-ott foltos, akkor a pótlást is most végezd el. Újravetésnél először is tisztítsd meg a területet az elhalt növényektől, majd szórd ki a fűmagot, és hints egy vékony réteg homokot a tetejére. Arra figyelj, hogy a füvesítést legkésőbb az első talaj menti fagyok előtt négy héttel lehet elvégezni.
Juttass levegőt a gyökereknek
Vagyis most kell elvégezned a gyepszellőztetést. Ennek a műveletnek a lényege, hogy eltávolítsd az összefilcesedett, száraz szálakat a fűszálak tövéről, és egyúttal a mohától is megszabadítsd a pázsitot. Ezáltal a fűszálak alsó részéhez és a gyökerekhez is több oxigén fog eljutni, több fényt kapnak a növények, és jövőre szebb, erősebb lesz a pázsitod.
Lazítsd a talajt, ha kell
Sokan összekeverik ezt a műveletet a gyepszellőztetéssel, hiszen hasonló eszköz szükséges hozzá, de messze nem ugyanarról szól. A lazításra akkor van szükség, ha összetömörödött a talaj a gyepszőnyeg alatt, és emiatt megromlott a vízáteresztőképessége. Ha nincs hozzá megfelelő eszközöd, egy vasvillát vagy ásóvillát is használhatsz: egyszerűen csak szúrd 8-10 centi mélyen az összetömörödött talajba, mozgasd meg egy kicsit előre-hátra, majd húzd ki. Így dolgozd át az egész területet. Bár hosszadalmas, és nehéz munka, a gyeped hálás lesz érte jövőre!
Még utoljára vedd elő a fűnyírót
A tél előtti utolsó nyírásnál állítsd magasabbra a fűnyíró vágási magasságát, mint nyáron, mert ha túl rövidre vágod a fűszálakat, nem tudnak megerősödni a fagyok előtt, és lassabban nőnek. Az ideális az 5 centis magasság.
Pótold a tápanyagot
Az ősz a gyep életében is a trágyázást jelenti, de fontos, hogy ezt mindig a nyírás után végezd el. Vásárláskor arra figyelj, hogy őszi gyeptrágyát vegyél, mert nem ugyanazokra a tápanyagokra van szükségük a fűszálaknak ilyenkor, mint tavasszal, hiszen most a gyökereket kell megerősíteni, ehhez pedig a növényeknek főleg káliumra van szükségük, és kevesebb nitrogénre, mint tavasszal.
Tartsd tisztán a területet
A pázsitról rendszeresen húzd le a lehullott faleveleket, mert alattuk elhalnak a fűszálak, bemohásodhat a gyep, és idővel barna foltok jelenhetnek meg rajta. A gereblyézéssel egyúttal az esetleges mohásodást is meg tudod akadályozni. Érdemes lombseprűt használni, hogy ezzel is kíméld a füvet.
Igazítsd ki a talajhibákat
Őszre könnyen lehet, hogy leharcolt lesz a terület a gyepszőnyeg alatt a nyári igénybevételtől: gödrök, mélyedések tarkíthatják. A kiegyenlítéshez készíts keveréket három rész földből, hat rész homokból és egy rész komposztból; ezzel töltsd fel a lyukakat, majd simítsd el a gereblye fokával.
Védd a betegségektől, kártevőktől
Mint mindennek a kertben, a fűnek is vannak természetes ellenségei, nem kímélik a gombabetegségek és a talajlakó rovarok – utóbbiak közül a leggyakoribb a fonálféreg, valamint a gyökereket pusztító lárvák. Ezek ellen védekezésképpen áshatsz le a földbe burgonyát vagy sárgarépát, mert ezek csaliként magukhoz vonzzák a kártevőket. A talajlakó rovarok elleni védekezés azért is fontos, mert ezek a vakond fő táplálékai, ami rengeteg bosszúságot okozhat, ha összevissza feltúrja a kertedet.