kulcsár edina
Ha vannak kedvenc virágaid a kertben, most van itt az ideje, hogy eltedd a következő szezonra a magjukat! Így olcsón juthatsz virághoz jövő tavasszal, és minden évben egyre nagyobb területet boríthatsz virágba a kertedben. Mutatjuk, hogyan csináld!
Most már a virágmagok sem olcsók, érdemes összegyűjtened a kertedből ahelyett, hogy megvásárolnád őket jövőre; főleg akkor, ha van olyan virágod, ami nagyon tetszik. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan indulsz begyűjteni a magokat, hiszen nem lehet bármit és nem lehet bármikor szedni. Azonban ha néhány dologra odafigyelsz, jövőre az összes magod ki fog hajtani, amit most begyűjtesz. Sok virágról máris szedheted, de vannak, amik csak ősszel hoznak majd magot. Ezek a legfontosabb tudnivalók!
Ezekről a virágokról érdemes gyűjteni
A sikerhez fontos tudni, hogy mely virágok lesznek szépek jövőre az idén kifejlődött magokból; például az olyan hibridek magját, mint a petúnia, nem érdemes gyűjteni, mert nem valószínű, hogy ami kikel belőle, ugyanúgy fog kinézni, mint az anyanövény. Ezekről az egynyáriakról viszont bátran gyűjtheted a magokat: büdöske (bársonyvirág), harangláb, dísznapraforgó, margaréta, tátika, kokárdavirág, pillangóvirág, záporvirág, porcsin, körömvirág, pompás rézvirág. Amikor körülnézel a virágoskertben, válaszd ki a legszebb virágot, és annak a magját szedd le! Arra is figyelj, hogy az a virág, amiről a magot gyűjtöd, legyen egészséges.
Fontos a jó időzítés
Először is várd meg, míg teljesen beérnek a magok. A legtöbb virágnál ezt onnan tudod megállapítani, hogy megsárgulnak a magszár levelei, vagy megbarnul a magház, zörög a termés, ha megrázod. Húsos termésű virág esetén a bogyó eléri az érett színét, de árulkodó lehet a magok színe is, ha például zöldből barnára vagy feketére színeződnek. Az sem mindegy, hogy melyik napszakban szeded az érett magokat: a legjobb napos időben, dél körül, amikor már nem nedvesek a növények a harmattól. Párás, ködös időben ne szedj magot!
Óvatosan gyűjtsd össze őket
Vigyél magaddal gyufásdobozt vagy papírzacskót a maggyűjtésre; ebbe szedd a száraz magokat. Óvatosan vágd le a magszárat, rázd a zacskóba, dobozba a magokat. Ha nagyon hullanak a magok, húzd a papírzacskót az elszáradt virágra, kösd meg a növény szárán a száját, így nem potyognak ki a magok. Ha végeztél, a magokat tisztítsd meg, vagyis távolítsd el a felesleges növényi részeket – szár- vagy levélmaradványokat –, majd terítsd ki a magokat, és szárítsd meg őket.
Száraz, hűvös helyen tárold
Ahhoz, hogy jövő tavaszig csíraképesek maradjanak a magok, száraz, hűvös helyen érdemes tárolni őket; a legjobb, ha egy zárt papírzacskóba teszed őket, vagy légmentesen zárt üvegbe. Érdemes címkét tenni a zacskókra, üvegekre, hogy jövőre könnyebb dolgod legyen. Ne csak a virág nevét, hanem a gyűjtés évét is írd rá.