Létrehozva: 2023.09.09.

Ingyen adja a természet a mosószert, így juthatsz hozzá

Ez a módszer azoknak is jó, akik spórolni akarnak, meg azoknak is, akik szeretnének környezetbarát módon mosni. Ezt a termést szó szerint csak fel kell szedni a földről, és egész évben nem kell mosószert venned...

Hamarosan elkezdik hullajtani a termésüket a vadgesztenyefák. A gesztenyegyűjtés jó program a gyerekekkel, főleg, ha játék is készül belőlük utána; de emellett ezt a termést a mosáshoz is érdemes gyűjteni, hiszen hatékony mosószert készíthetsz belőle ingyen. A módszert egyre többen alkalmazzák, hiszen rengeteg pénzt lehet így megspórolni, plusz teljesen környezetbarát mosószered lehet így. 

Make,Natural,Liquid,Laundry,Soap.,Soaking,Horse,Chestnut,,Aesculus,Hippocastanum
Ingyen van, és szépen is mos a mószer vadgesztenyéből. Fotó: FotoHelin /  Shutterstock


A szaponin miatt működik

A vadgesztenye termésében rengeteg van ebből a felületaktív anyagból. A szaponint a növények az élősködők elleni védelem miatt termelik. Vízzel keverve hab keletkezik belőle; a legismertebb szaponin-tartalmú növény a mosódió – de ez az anyag a vadgesztenye termésében is nagy mennyiségben megtalálható, így minden további nélkül moshatsz vele.

Fontos a feldolgozás és a tárolás

Ahhoz, hogy hatékony és könnyen kezelhető legyen a gesztenyéből készült mosószer, a legjobb, ha oldatot készítesz a vadgesztenyékből. Első körben szárítsd ki a gesztenyéket, hiszen a belőlük készült mosószer még hűtőben is csak legfeljebb egy hétig áll el; ezért a legjobb, ha minden alkalommal, amikor szükséged van a mosószerre, csak előveszel a kamrából pár szem szárított gesztenyét, és elkészíted az oldatot. A gesztenyét ugyanis csak szárítva lehet tárolni, mert hamar bepenészedik, befülled. A kiszárított gesztenyéket vászonzsákban, szellős helyen tárold; így egész évben épek maradnak, és folyamatosan fel tudod használni őket. 

Így készítsd a mosószert

10 db vadgesztenyére és 1 liter vízre lesz szükséged hozzá. A gesztenyéket törd fel, távolítsd el a külső, barna héjukat. A sárgás-fehér belső magot, a gesztenye húsát daráld le minél apróbbra, majd a zúzalékot öntsd fel a vízzel. Tedd egy fazékban a tűzhelyre, forrald fel, főzd 10 percet, majd hagy kihűlni. Ha szeretnéd, hogy illatos legyen a mosószered, akkor a kihűlt oldathoz adj tíz cseppet a kedvenc illóolajodból. Mielőtt használni kezdenéd az oldatot a mosáshoz, szűrd le alaposan; ehhez elég lesz egy teaszűrő is, de, ha nagyon apróra daráltad a gesztenyét, akkor érdemes egy konyharuhán vagy papír kávéfilteren is átszűrnöd a levet. Az így készített mosószert a hűtőben kell tárolni, és 7-8 napon belül felhasználni.

Így moss vele

Fehér és színes ruhákhoz egyaránt használhatod a gesztenye-mosószert. Egy adag enyhén szennyezett ruhához önts az adagolóba 0,5-2 dl gesztenyés oldatot. Az erősebben szennyezett ruhákhoz nem elég ez a mosószer, de a legtöbb háztartásban általában egyszer viselt, nem túl szennyezett ruhák kerülnek a gépbe, így már akkor is rengeteget spórolsz, ha csak ezekhez használod. A durván foltos, szennyezett ruhákhoz használj a gesztenye mellé szódabikarbónát vagy mosószappant, de elő is áztathatod őket.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek