tóth gabi
Szakember mondja el, hogyan érdemes beállítani a légkondit.
A pénztárcánknak és az egészségünknek is ártunk azzal, ha hirtelen akarjuk lehűteni vagy éppen felfűteni az otthonunkat. Erre figyelmeztetnek a szakemberek azokkal a légkondicionáló készülékkel kapcsolatban, amelyek hűtésre és fűtésre egyaránt használhatók.
A klímát ideálisabb folyamatosan működtetni, mint időszakosan intenzív fokozatra kapcsolni, így a nyári hőségben és az őszi hűvösebb napokon is ugyanolyan temperált hőmérsékletben lehetünk odahaza. Ráadásul ahhoz, hogy hirtelen hűteni vagy fűteni kezdjen a berendezés, fokozott munkát kell kifejtenie, ami jelentősen növeli az energiafogyasztást.
A gépnek mindenképpen jót tesz, kevesebbet fog fogyasztani, ha folyamatosan használjuk, ugyanis így kevesebb felvett energiára van szüksége a hálózatból. A fűtés esetében is alapvetően az a jó, ha beállítunk egy hőmérsékletet, és egész nap azon megy a klíma
– hívta fel a figyelmet Móricz Kristóf, a Panasonic szakértője, aki szerint sokan esnek abba a hibába, hogy amikor hazaérnek a hideg vagy éppen túlmelegedett lakásba, akkor hirtelen szeretnének ezen változtatni, és azonnal elkezdenek fűteni vagy hűteni.
Természetesen élettani szempontból sem ideális, amikor hazaérünk a kinti 33-38 fokos melegből, és elkezdjük a 19 fokos levegőt fújatni a testünkre, és ugyanez a probléma fordítva is igaz, amikor a 0-10 fok után állunk a 26-30 fokos levegőt fújó készülék alá.
Különösen fontos lehet a folyamatos működtetés abban az esetben, ha a lakás vagy ház, amiben élünk, nincs megfelelően szigetelve. Ilyenkor ugyanis hiába fűtjük fel vagy hűtjük le nagyon az épületet vagy az adott helyiséget, amint kikapcsoljuk a készüléket, gyorsan visszaállhat a korábbi hőmérséklet.
A klímák használata ellen sokan szokták felhozni azt az érvet, hogy folyamatos működésük miatt olyan érzés, mintha huzatban ülnének. Azonban ez a probléma könnyedén kiküszöbölhető, ha a telepítés során megfelelően választjuk ki a helyet, illetve, ha olyan beállításokat használunk, amelyek ideálisak.
Fontos, hogy olyan helyre kerüljön a készülék, ahonnan nem fog a későbbiekben hideg vagy éppen meleg levegőt közvetlenül fújni a helyiségben tartózkodókra. Így nem ajánlott ágy vagy kanapé fölé helyezni, de egy íróasztal mellett sem feltétlenül ideális
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
A klímákban többféle ventilátorfokozat van, és automata beállítás is lehetséges, de ha úgy érezzük, hogy túlzottan jön ránk a levegő, meg kell keresni azt a beállítást, amivel ezt megszüntethetjük, ebben segíthet például a legyezőfunkció is.
Gyakori tévhit a klímaberendezésekkel kapcsolatban, hogy szárítják a levegőt a használat során. Valójában a modern klímák nem csupán hűtik a levegőt, hanem egyben szabályozzák is annak nedvességtartalmát. Ennek köszönhetően képesek a bőr, illetve a haj hidratálására. Ám nem kell attól tartani, hogy ezzel túlzásba esnének, így nem reális az a félelem sem, hogy a klímaberendezések rendszeres használata miatt az otthonunkban penészedés alakulhat ki.