kulcsár edina
Nyári hőségben fontos, hogy minden trükköt bevess, hogy egészséges maradj, és komfortosan érezd magad! Mutatjuk a megoldást.
Lehet, hogy szereted a nyári meleget, de légy óvatos a hőségben, ne essen komoly bajod! A tartós, napokig tartó kánikulában a kiszáradás veszélye fenyegethet, ilyenkor napszúrást is könnyen kaphatsz. Ha pedig az elektrolitháztartás felborul, könnyen ájulás lehet a vége.
Kerüld el a fájdalmas izomgörcsöket, a végtagon megjelenő ödémát. Ha nem viszel be elég folyadékot, hiány léphet fel a szervezetben, felborulhat a kalcium, nátrium, kálium, foszfát, klorid és magnézium háztartás. A magas UV-sugárzásról sem szabad megfeledkezni, könnyen leéghetsz. A szervezet nyáron párologtatással -izzadással- hűti magát, és tartja egyensúlyban a hőháztartást. Ezért is kell sok folyadékot fogyasztani. Ezzel megakadályozhatod, hogy a vér besűrűsödjön, a sejtek elegendő oxigénhez jutnak, ami nagyon fontos a szív megfelelő működéséhez. Íme, néhány nagyon fontos tipp, ami segít abban, hogy a kánikula alatt is megőrizd az egészséged.
Hőségriasztás idején különösen oda kell figyelni a bőséges folyadékbevitelre, mivel a kiszáradás veszélyes mértékű vérnyomáseséshez vezethet. A hirtelen fellépő alacsony vérnyomás ájulást, és életveszélyes állapotot is előidézhet. Igyál vizet akkor is, amikor éppen nem vagy szomjas. A rendszeres, óránkénti pohár víz fogyasztása nagyon jó megoldás. Az irodában, szobában dolgozóknak is nagyon fontos, de aki a szabadban van egész nap, ott fokozottan érdemes odafigyelni.
11-15 óra között amikor a napsugárzás a legerősebb, ha teheted, húzódj hűvös, árnyékos helyre. A mediterrán országokban a szieszta nem véletlenül lett kitalálva. Kerüld a megerőltető fizikai munkát, az izommunka fokozza a szervezet hőtermelését. Edzeni is a nap leghűvösebb időszakában érdemes és egészséges ilyenkor. Kora reggel vagy késő este tervezd be a napodba. Ilyenkor az is fontos, hogy olyan könnyű ruhát viselj, ami elfedi a tested. Ne égjen le a vállad, és kalapot napszemüveget se felejtsd otthon!
Az étel a nagy melegben nagyon hamar megromolhat, még a bevásárláshoz is érdemes hűtőtáskát vinni. Az elkészített ételt, pedig minél előbb tedd be a hűtőbe. A kint felejtett étel, nagy kellemetlenségeket okozhat.
Az izzadással rengeteg vitamin és ásványi anyag vész el, ezeket pótolni kell. Az ásványi anyagokhoz étrendkiegészítők formájában is hozzájuthatsz. Persze zöldségekben, gyümölcsökben is megtalálhatóak. Kálium a banánban, sárgadinnyében, sárgabarackban, spenótban, brokkoliban és édesburgonyában van. Magnéziumot a klorofilban gazdag, levélzöldségek tartalmaznak, mint a sóska és a spenót, a kelkáposzta vagy a mángold. Kalciumot pedig a tejen kívül a lazacban, chiamagban, tofuban, mandulában és zabpehelyben találod meg. Fogyassz ezekből nagyobb mennyiségben a megszokottól.
Éjszaka vagy korán reggel minden ablakot nyiss ki, hogy az éjszakai levegővel hűtsd a lakást, napközben pedig tartsd csukva az ablakokat, húzd be a sötétítőt, vagy húzd le a redőnyöket.
Naponta többször zuhanyozz le langyos vízben, ha elég bátor vagy, akár hidegben is megteheted. Ha nagyon kibírhatatlan a meleg, akkor vizes törölközőt is rakhatsz a tarkódra, lábaidra.
Igyekezz árnyékban parkolni, de még így is akár 60 C -ra melegedhet fel a beltere a kocsidnak. Mielőtt beszállsz, szellőztesd át, várj pár percet. Az is hasznos, ha a kormányt és az első ablakot lefeded, amikor leparkolsz. Nagyon fontos, hogy gyermeket, idős embert és állatot sem szabad az álló autóban otthagyni, még lehúzott ablak mellet sem!
Forrás: mindmegette.hu