tóth gabi
Hamarosan véget ér a málnaszüret, ami azt is jelenti, hogy itt az ideje a metszésnek. Nem mindegy azonban, hogyan csinálod, mutatjuk, mire kell odafigyelni!
Isteni finom nyári csemege a málna, nagyon szerencsés, akinek van néhány bokor a kertjében, hiszen az üzletekben aranyárban lehet kapni ezt az egészséges gyümölcsöt. Azonban azt nem mindenki tudja, hogy ellentétben a legtöbb gyümölcstermő növénnyel, a málnát nem ősszel vagy tavasszal, hanem július végén kell metszeni, vagyis akkor, amikor már letermett. Érdemes is metszeni, mert ha elmulasztod, nagyon kevés termésre számíthatsz jövőre, és az is lehet, hogy a következő évben egyáltalán nem hoz gyümölcsöt a bokor. Akár egyszer-, akár folyton termő málnád van, érdemes elővenned a metszőollót. Mutatjuk, melyiket hogyan kell megmetszened!
A talajig kell visszavágni az egyszer termőt
Azokat a fajtákat nevezzük így, amik egyszer hoznak egy nagyobb mennyiségű termést, utána pedig nem jelennek meg újabb gyümölcskezdemények. Ilyenkor, júliusban van a legtöbb gyümölcs rajtuk, majd a hónap végére elfogynak a málnaszemek. Ezeket a bokrokat, ha már nem teremnek, minél hamarabb metszd meg úgy, hogy a letermett vesszőket a talajig vágd vissza. Fontos, hogy ne hagyj csonkot a levágott vesszőn, mert már egy pár centiméteres darabon is taplógombák jelenhetnek meg, amik miatt elkorhadhat az egész málnatő. Arra is figyelj, hogy az idős, letermett vesszőket vágd csak vissza, a fiatal, zöld, idei vesszőket ne bántsd, hiszen ezeken fog jövőre gyümölcsöket hozni a növény. Ritkítani viszont lehet őket, sőt érdemes is: két vessző között legyen legalább 15-20 centiméter a távolság, így nem lesz túlzsúfolt a málnásod jövőre.
Óvatosan csípj vissza a folyton termőből
Azokat a málnabokrokat, amik egy évben többször is hoznak termést, finomabban kell metszeni. A fiatal hajtások az első évükben ősszel hozzák a termést a csúcsukon, az idősebb vesszők a második évükben, a hajtás alsó kétharmadán. Ezért metszéskor a letermett vesszőknek csak a végeit kell levágni, addig a legalacsonyabb pontig, amíg még volt rajtuk gyümölcs. Az így meghagyott vesszőnek az alsó részén a következő évben lesz gyümölcs, ám ha az is letermett, akkor az egész vesszőt talajig vissza kell vágni. Így jövőre is bőségesen fog teremni a málnabokrod.