Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2023.06.27.
Módosítva: 2023.06.28.

Kókad a muskátlid? Így gondozd, hogy októberig szép legyen

A muskátli nem hiányozhat egyetlen teraszról vagy erkélyről sem, hiszen színes virágaival csodálatos látványt nyújt. Ám túl azon, hogy megkapja a megfelelő gondoskodást, figyelni kell a betegségek jeleire is...

Ha jól gondoskodsz róla, a muskátli egészen a fagyokig ontja a virágokat. Ehhez tápoldatozásra, napi szintű öntözésre, metszésre van szüksége, no meg arra, hogy kellőképpen napfényes helyen legyen a cserepe. Ám ha ezeket betartod, még akkor is előfordulhat, hogy kókadni kezd, megcsúnyul, és a legnagyobb igyekezeted ellenére ledobja a virágait, vagy legrosszabb esetben, teljesen elpusztul. Akárcsak a többi virágot, kerti növényt, a muskátlit is megtámadhatják a betegségek; ilyenkor érdemes minél hamarabb cselekedni!

Balcony,With,Many,Pots,Of,Geraniums
A betegségektől is meg kell védeni a muskátlit. Fotó: U. Eisenlohr / Shutterstock

Baktériumos rothadás

Ez a betegség néhány hét alatt az összes muskátlit kipusztíthatja, ha felüti a fejét a teraszodon, így amint meglátod a jeleit, azonnal távolítsd el a beteg növényt, hogy a többit ezzel megmentsd! A más néven Xantomónászos betegségként is ismert rothadás első tünete, hogy a levélen kör alakú, vizenyős barna foltok jelennek meg. Ezek később összeolvadnak a levél ereivel, a levél végül elszárad, lehullik. Idővel a betegség a száron is megjelenik. Ha egy muskátli megbetegedett, az menthetetlen, el kell távolítani; a többinél pedig óvintézkedésként réz-oxiklorid vagy réz-hidroxid tartalmú, gombaölő permetszerrel előzheted meg a továbbterjedést.

Muskátlirozsda

Ez a fertőzés kizárólag az álló muskátlikat veszélyezteti. A leveleken körkörös foltok jelennek meg: ezek eleinte sárgásak, később barnás színűek. Ha elhatalmasodik a betegség, lehullanak az elszáradt levelek, a növény felkopaszodik, végső soron el is pusztulhat. A beteg növényt vidd minél előbb a napra, ez a betegség ugyanis a párás helyeken terjed gyorsan. Alaposan metszed meg: vágd le a beteg részeket, és nézd át a növényt, nem érnek-e össze a hajtásai, hiszen ez is a gombafertőzés terjedésének kedvez. A betegséget úgy a legkönnyebb megelőzni, ha figyelsz arra, hogy ne legyenek túl sűrűek a levelek, és nem öntözöd, tápozod túl a muskátlit. A beteg növényt rezes gombaölőszerrel permetezd, és ha már nem mutat tüneteket, visszateheted a többiek közé.

Botrítiszes betegség

Szintén a borús, párás napok betegsége a botrítisz nevű gombabetegség. A sárgult, elhalt leveleket és az elnyílt virágokat támadja. Ennél is fontos, hogy ne legyen túlságosan dús a muskátli levélzete. A megelőzéshez fontos a metszés: mindig legyen szellős a muskátli lombja, így a levelek párás időben hamarabb kiszáradnak, és emiatt nem tud megtelepedni a gomba. A növényeket tartsd tisztán, rendszeresen vágd le az elnyílt virágokat, elsárgult leveleket, és soha ne öntözd felülről a muskátlitöveket.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek