kulcsár edina
A fügefa vagy -bokor elpusztíthatatlannak tűnik, hiszen igen ritkán mutatkoznak rajta betegségek jelei. Azonban ez nem jelenti azt, hogy ne lennének rovarkártevői; érdemes időnként a füge leveleit is átnézni!
Akinek van fügenövénye a kertben, az tudja, hogy szinte soha nem kell permetezni, hiszen alig vannak hazánkban természetes ellenségei. Sokszor évek is eltelhetnek úgy, hogy egy árva folt sincs a leveleken; nem támadja a levéltetű, gombás betegségek sem jellemzőek rá, a fügét elég időnként metszeni és öntözni, hogy bőségesen teremjen. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének kártevői; ezek közül a leggyakoribb a fügemoly, ami egyre jobban kezd elterjedni hazánkban is. Érdemes tehát időnként átnézni a leveleket, és ha meglátod rajta a hernyók nyomait, minél hamarabb megkezdeni a védekezést.
A zöld fügét is megrághatja
A füge levélmoly alapvetően a mediterrán vidékeken pusztít, hazánkban először 1955-ben találkoztak vele a szakértők, majd hosszú időre eltűnt; legközelebb 2011-ben észlelték a kártevő jelenlétét. Azóta azonban egyre több helyről jelentették a kártételét, így tulajdonképpen bármelyik kiskertben felbukkanhat, ahol füge található. Ez a kis méretű lepke kimondottan a fügére utazik, a hernyóit főleg a fügeleveleken lehet megtalálni; sokszor a zöld fügét is előszeretettel fogyasztja. Május közepén indulnak be a hernyók tehát először ekkor lehet észrevenni a rágásnyomokat a leveleken. Szakértők szerint az enyhe telek és a klímaváltozás miatt számíthatunk rá, hogy a kártevő jobban el fog terjedni.
Lyukas lesz a levél, majd sodródni kezd
Leginkább onnan derítheted ki, van-e fügemoly a kertedben, hogy a fügefa levelén apró lyukakat, és fekete pettyeket látsz – utóbbi a hernyók ürüléke. A levelek felpöndörödése is árulkodó jel. A levelek rágásával a hernyók rontják a fügenövény általános állapotát, hiszen kisebb lesz a fotoszintézishez a felület, ráadásul a rágások mentén a kórokozók is a növény nedvkeringésébe juthatnak.
Nehéz védekezni ellene
Hazánkban egyelőre nincsen a termő fügére engedélyezett növényvédő szer, és bár egyéb, hernyó elleni készítményekkel lehetne védekezni a fügemoly ellen, nehéz pontosan kiszámítani a permetezés időpontját. Enélkül pedig nem lesz hatékony a vegyszerezés. Akkor érdemes ugyanis kártevők ellen permetezni, ha kellő számban megjelentek már, ezt pedig feromonos csapdákkal lehet megfigyelni – ezeket a sárga lapokat például a cseresznyefa kártevői ellen bármelyik gazdaboltban beszerezheted. A fügemolyra egyelőre azonban nem elérhető ilyen feromoncsapda. Így a leghatásosabb módszer, ha kézzel leszedegeted a hernyókat. A fügemoly két körben károsítja a magyar fügéket: a hernyók május közepén kezdik el a táplálkozásukat, majd később bebábozódnak az ágcsomókban, levelekben, és június végétől repülnek. A második generációs hernyók július végétől októberig pusztítják a fügét. Tehát hernyóvadászatra most, júniusban érdemes elindulni.