tóth gabi
Ha van bőtermő fügebokor a kertedben, vagy tudsz szerezni ágat, akkor érdemes magadnak csemetét nevelni. Könnyen gyökeret ereszt, és gyorsan fejlődik. Mutatjuk, hogyan csináld!
A füge isteni finom, és nagyon egészséges gyümölcs, és most már egyre több helyen megmarad hazánkban is, hiszen enyhék a telek. Érdemes tehát telepíteni; de ha nem szeretnél csemetére költeni, magad is felnevelheted. Akár a saját bokrodat szeretnéd szaporítani, akár ismerőstől tudsz vesszőt szerezni, érdemes megpróbálkoznod a szaporításával. A dugványozás nem mindig megy könnyen, de a fügére ez nem igaz, könnyen gyökeret ereszt – feltéve, hogy jókor és jó ágat választasz ki. Mutatjuk a titkot!
Ilyenkor nő a legintenzívebben
Dugványozni nem késő tavasszal, kora nyáron szokás, de a fügét most érdemes, ha azt szeretnéd, hogy minél több gyökeret neveljen. Ilyenkor ugyanis felkelt a növény a téli álmából, a legaktívabb növekedési fázisában van, vagyis az ágai telis-tele vannak a növekedésért és a gyökerezésért felelős hormonnal, így pedig dugványként is hamarabb megerednek, mintha ősszel, télen szednél vesszőt. A siker egyik titka tehát a jó időzítés: mostantól egészen június eleje-közepéig érdemes nekikezdeni.
Jóféle vesszőt válassz
Nem mindegy, milyen vesszőt szeretnél gyökereztetni; a legjobb, ha egy-két éves, ujjnyi vastagot metszel le a fügéről, mert ezen még vékony a kéreg, könnyebben áttörik a fejlődő gyökerek. Ha levágtad a vesszőt, darabold fel 10-15 centis darabokra, de figyelj, hogy egy-egy darabon legalább három rügy legyen, és azt is fontos megjegyezni, melyik volt az ág teteje és alja, hiszen, ha fejjel lefelé dugod el a vesszőt, nem fog kihajtani. Szedegesd le a leveleket, ezek csak hátráltatják a gyökeresedést, elveszik az energiát a dugványtól.
Elő a homokot és a PET-palackot!
Virágföldben nem biztos, hogy sikeres a dugványozás, hiszen a bőséges tápanyagtartalom, a baktériumok jelenléte miatt berohadhat a vessző, ezért homokkal kell keverni úgy, hogy 2 rész homokhoz 1 rész virágföldet adsz. Vágd ketté a PET palackokat, az aljukat pakold színültig a homokkal, és alaposan nyomkodd le, hogy minél tömörebb legyen. A közepébe szúrd be a dugványokat úgy, hogy két bütyök a föld felett legyen. Ha ezzel megvagy, borítsd rá a palack tetejét, a kupakot pedig vedd le. Így folyamatosan párás környezetben lesznek a füge dugványok. Minimális vizet adhatsz neki, de éppen csak legyen nedves a homok!
Figyeld a gyökereket
A műanyag palack aljában látni fogod, ha beindult a gyökeresedés, idővel pedig leveleket is fog hozni a fiatal fügenövényed; ez 3-5 héten belül be is következik. Közben csak arra kell figyelned, hogy nedves maradjon a föld, de fontos, hogy ne öntözd túl, mert rothadás indul meg! Meleg helyen, 20-25 fokon tartsd a dugványokat, és ha már alaposan átszőtték a palack alját a gyökerek, ültesd át a növényt egy nagyobb cserépbe. Jövő tavasszal pedig már ki is ültetheted a fügédet a kertbe.