tóth gabi
Nem kell beletörődni, hogy kukacos a cseresznye, de agyonpermetezni sem kell a fát. Áprilisban már meg kell kezdeni a védekezést, hogy tiszta, szép termést szüretelhess majd.
Nincs is bosszantóbb, mint amikor leszeded a szép, érett cseresznyét, és benne van a kukac. A kukacos cseresznyéből nem lehet befőttet készíteni, van, aki még alapos mosás után sem képes enni belőle, hiszen valljuk be, nem szép látvány az ilyen termés. Bár áztatással a kukacok egy részétől meg lehet szabadulni, sokkal jobb, ha bele se kerülnek a gyümölcsbe; ezt pedig most lehet megakadályozni.
A cseresznyelégy a bűnös
Ez a kártevő akkor fertőzi meg a gyümölcsöt, amikor a bogyók a zsendülés állapotában vannak, vagyis elkezdenek sárgulni. A cseresznyelégy ekkor helyezi a petéit a gyümölcsbe, amiből szemenként egy-egy kukac fejlődik ki. A legyek ugyanis megjelölik azokat a bogyókat, amikbe már petéztek, így másik légy azt a gyümölcsöt nem fertőzi meg; ezért általában egy, legfeljebb kettő kukac van a cseresznyeszemekben. A kukacok a cseresznye húsát eszik, a gyümölcsben ürítenek, így a fertőzött szemek idővel megpuhulnak, megbarnulnak, rothadásnak indulnak. A kukac végül kirágja magát egy lyukon, és a földre esik. A talajba beásva magát bebábozódik, majd ha áttelelt, következő évben légyként kikel, és rajzáskor újra fertőz. A rajzás időjárás függvényében április közepétől június elejéig tarthat.
A rajzáskor kell nyakon csípni őket
Kiskertekben, ha kevés a cseresznyefa, felesleges permetezni a fákat, bőven elegendő a gazdaboltokban kapható sárga csapda. Ezek a rovarok imádják ezt a színt, így ha kihelyezel ilyen csapdákat a fáidhoz, bele fognak ragadni még azelőtt, hogy beköphetnék a termést. A csapdákat a korona külső részére helyezd el úgy, hogy méterenként legyen egy. A módszer nem száz százalékos, egy-két kukacos cseresznye így is lehet, de lényegesen kevesebb, mint a csapda nélkül.
Ősszel jöhet a megelőzés
Tavasszal a csapdázás és permetezés ideje van, ősszel pedig azért tehetsz sokat, hogy jövőre ne legyen nagy rajzás. Ásd fel a fák alatt a talajt; ezzel kiforgatod a cseresznyelégy bábjait, amik a szabad levegőn elpusztulnak.