kulcsár edina
A legtöbben éjjel-nappal közel tartjuk a mobilunkat, hogy bármikor kéznél legyen, ha valaki írna nekünk, vagy meg szeretnénk nézni valami. Sajnos azonban kevesen tudják, hogy milyen komoly veszélyeket rejt, ha alvás közben is mellettünk van a készülék.
A 21. század rákfenéje, hogy minden egyes pillanatban a kezünkben van a telefonunk. Azt nyomkodjuk, miközben utazunk, kezünkben van a metrón, evés közben, filmezés közben – és bizony sokszor még alvás közben is ott pihen mellettünk. Már az sem jó, hogy lefekvés előtt még ránézünk az e-mailjeinkre és végiggörgetjük a közösségi oldalainkat, nehogy lemaradjunk valamilyen rendkívül fontos hírről. Sajnos azonban sokan úgy alszanak el, hogy a mobiljukat vagy a párnájuk alá helyezik, vagy közvetlenül a fejük mellé, az éjjeliszekrényre. Ezzel azonban rendkívül sokat árthatunk az egészségünknek.
Tudni kell ugyanis, hogy a mobiltelefonok az egészségre káros elektromágneses sugárzást bocsátanak ki, ezért a lehető legkevesebbet célszerű érintkezni vele. Az is tudvalevő, hogy nagyon egészségtelen a nadrágunk zsebében tartani a telefont, így ugyanis a sugárzás kifejtheti kártékony hatását. A szekértők szerint már az visszafordíthatatlan következményeket okoz az agyban, ha napi 15 perc mobilos sugárzásnak tesszük ki magunkat.
Az természetesen elképzelhetetlen, hogy teljes mértékben száműzzük az életünkből a mobiltelefont. Arra azonban érdemes törekedni, hogy tisztes távolságban legyen tőlünk. Amikor csak lehet, inkább hangosítsuk fel, de pár méterrel messzebb tároljuk magunktól. Ha valaki hív vagy ír nekünk, rögtön meghallatjuk, és így hamar meg is tudjuk nézni, ki keres. Az is ismeretes, hogy néha a telefonok felrobbannak vagy lángra kapnak a töltőn. Éppen emiatt kifejezetten tilos a párna alatt tartani alvás közben a mobilunkat, ezzel ugyanis komoly baleset vesélyének tesszük ki magunkat.