Marics Peti
Gyönyörű virágai és finom illata miatt minden kertben ott a helye. Ha már a kezdetektől fogva megkapja a megfelelő gondoskodást, szépen fejlődik, és bőségesen virágzik. Mutatjuk, tavasszal mi a teendő vele!
Igazi színfolt a kertben a rózsa, nem csoda, hogy szinte mindenhol találkozhatsz vele. Igényel némi tapasztalatot a gondozása, bár tény, hogy virágot akkor is hoz, ha teljesen elhanyagolod – ám nem mindegy, hogy mennyit. Ahhoz, hogy egész nyáron szépen és folyamatosan virágozzon, tavasszal nem árt egy kis plusz gondoskodás. Így még ősszel is virágokkal fog megörvendeztetni.
Ha most ülteted
Alapvetően kora tavasszal kell ültetni, de még most sem késő. A kertészetben olyan növényt válassz, ami erős, egészséges, és a gyökerek alaposan átszőtték a cserepet – ezt úgy tudod megállapítani, hogy megnézed a cserép alját; ha a lukakon látszanak a fehér gyökérszálak, akkor erős gyökérrendszere van a leendő rózsádnak. Laza talajba ültesd, a gödör aljára tegyél trágyát úgy, hogy ne érintkezzen a gyökerekkel, vagyis egy kevés földet szórj rá, mielőtt a növény a gödörbe kerül. Ültetés után alaposan iszapold be, majd metszd meg a rózsát, hiszen az első évben a gyökérrendszerét kell, hogy fejlessze, ezt pedig nem tudja megtenni, ha a tápanyagot a dús levélzet felé közvetíti a gyökerek helyett. Bármilyen szép is a frissen ültetett növényed, vágd vissza az erősebb hajtásokat 4-5, a gyengébbeket 2-3 rügyre.
Alaposan tisztítsd meg a bokrot
A már régebben ültetett rózsák tövéről távolítsd el a téli fagyvédelmet (avart, mulcsot), metszd le az elhalt, elfagyott hajtásokat, elszáradt leveleket, beteg ágakat. Ha a rózsabokor tövéből vadhajtások indultak meg, azokat tőből metszd ki, mert ezek elszívják a tápanyagot a nemes részek elől, és nem is mutatnak jól.
Válogasd ki a hajtásokat
A tisztogatás után jöhet a frissítő tavaszi metszés. Minden fajtát máshogy kell metszeni, például a teahibrideket nem szabad erőteljesen visszametszeni, a hosszabbra hagyott vesszők közül a vastagabbakat 6-8, a rövideket 3-4 rügyre metszd vissza. Ha egyszer virágzó futórózsád van, azt tavasszal csak tisztogasd ki, visszametszeni évente egyszer, az elvirágzás után kell. Ha többször nyíló futórózsa van a kertedben, tavasszal az erősebb vesszőket kétharmadukra, a gyengébbeket felükre metszd vissza. A többször nyíló, erős növekedésű rózsabokrok esetében a vesszőket 10-15 rügyre metszd vissza, az elöregedett vesszőket vágd ki tőből.
Adj neki tápanyagot
A bőséges virágzáshoz elengedhetetlen a rózsa tavaszi trágyázása, hiszen amint beindul az aktív növekedés, rengeteg tápanyagra lesz szüksége a növénynek. Szórd meg a tövét komposzttal vagy egyéb trágyával, de univerzális műtrágyát is használhatsz.
Érdemes permetezni is
Ha szeretnéd megelőzni a gombabetegségeket, akkor érdemes tavasszal a rózsát is permetezni; a legjobb a meszes, kénes permetlé, hiszen ez megöli azokat a gombaspórákat, melyek túlélték a telet.
Virágzáskor folyamatosan metszd
Ahhoz, hogy egész évben virágozzon a rózsád, érdemes az elnyílt virágokat folyamatosan lenyírni, hogy újabbakat hozzon. Fontos, hogy nem minden fajtát kell egyformán metszeni, nézz utána, neked milyen van, és aszerint végezd el év közben a metszést.