kulcsár edina
Érdemes ültetni belőle, hiszen minimális gondozást igényel, és bőséges termést hoz. Ahhoz, hogy egész nyáron tudj friss cukkinit szüretelni a kertedből, nem árt, ha ismersz néhány szuper trükköt.
Ezerrel készülnek a hobbikertészek a szezonra, már van, amit el lehetett ültetni a konyhakertbe, és sokaknál az ablakpárkányon sorakoznak a palánták. A cukkininek is hamarosan eljön az ideje, így nem árt felkészülni a termesztésre! Ez a tökfélék családjába tartozó zöldség rendkívül sokoldalúan felhasználható, hiszen készülhet belőle leves, lecsó, sőt, akár sütemény is – de van, akinél savanyúság formájában végzi a szezont. Érdemes ültetni a kertbe, hiszen a legtöbb cukkini bőtermésű, és egészen az első fagyokig terem – úgy, hogy egyébként nincsenek extra igényei. Mutatjuk, hogyan hozhatod ki belőle a maximumot!
Így készíts palántát
A kiültetéssel mindenképpen érdemes megvárni a fagyosszentek elmúltát, így a palántanevelést is aszerint kell időzítened. Fontos, hogy a cukkini gyorsan csírázik, hamar kifejlődik a növényke a cserépben, így, ha túl korán veted el a magot, egy-kettő kinövi a cserepet. Érdemes ezért három héttel a fagyosszentek, vagyis május 15-e előtt elvetni a magokat. A palántalevelést meleg, napos helyen végezd, használj jó vízáteresztőképességű, tápanyagban gazdag földet. Érdemes külön poharakba vetni a cukkinimagokat, 2-3 centiméter mélyen, és ha már megjelent 2-3 lomblevél, nappalra vidd ki a növénykéket a szabadba, hogy ne kapjanak sokkot az átültetéskor.
Szabadföldbe is vetheted
Akkor sincs semmi gond, ha lekésed a palántanevelést, mert a cukkini gyönyörűen fejlődik, ha eleve helybe veted a magját. Csak akkor szabad azonban, ha már nincs fagyveszély, és a talaj legalább 21 Celsius fokos legyen. Készítsd fészkeket három centiméter mélyen, és ebbe vess el 2-3 magot. Később, ahogy fejlődnek a növények, ezek közül a két leggyengébbet ki kell majd húzni. A fészkeket 15 centire alakítsd ki egymástól, a sortávolság legyen 90-120 centi.
Rengeteg vízre van szüksége
Meleg, napfényes helyen fejlődik a legszebben a cukkini, de rengeteg tápanyagra is szüksége van, ezért érdemes olyan területre ültetni, ahol nemrég már volt trágyázva. A palánták alá tehetsz ültetés előtt egy kevés szerves trágyát, de fontos, hogy a gyökerekkel ne érintkezzen, mert kiégetheti. Ültetés után már csak gyomlálnod kell, és rendszeresen öntözni, hiszen ennek a növénynek nagyon magas a vízigénye. A rendszeres, bőséges locsolás mellett az is fontos, hogy nedves maradjon a talaj körülötte, így ha van rá lehetőséged, szalmával, fakéreg mulccsal vagy ágaprítékkal takard a földet körülötte.