tóth gabi
A hobbikertészek már tűkön ülnek, mikor lehet elvetni az első magokat. A paradicsom palánta azonban kényes a jól megválasztott időpontra; mutatjuk, mikor érdemes nekifogni a nevelésének.
Aki konyhakertet szeretne idén, már valószínűleg tervezi, hogy milyen zöldségek kerüljenek az ágyásokba. Paradicsom palánta készen is kapható májusban, a legtöbb piacon, kertészetben, sokszor szupermarketekben is megveheted, ám már tavaly is borsos áron lehetett kapni; sokkal olcsóbb, ha magad készíted el a palántákat. Könnyű gondozni, kezdő kertészeknek is sikerélmény a palántanevelése, de nagyon pontosan kell időzíteni, hogy egészséges, szép növényeid és bőséges termésed legyen.
Februárban még korai
Van, aki már február elején elveti a magokat, hogy minél korábban kiültethesse a palántákat a kertbe; ám a paradicsomnak ez még nagyon korai, hiszen a vetéstől a kiültetésig 6-8 hétre van szüksége a legtöbb fajtának. Bár már sokan nem várják meg a fagyosszenteket a palánták kiültetésével (május 15), hiszen enyhébb az időjárás, a paradicsommal érdemes megvárni, hogy odakint tartósan 22 Celsius fok fölött legyen a nappali hőmérséklet; ezt pedig most, a magvetéskor még nem lehet előre tudni. Könnyen lehet, hogy elkészíted a palántákat, szépek, életerősek lesznek; és amikor tavasszal kiültetnéd őket, zord lesz az időjárás. A paradicsom hidegben nem fejlődik jól, és bár nem biztos, hogy elpusztul a fagyoktól, jóval kevesebb termést hoz majd, mintha ideálisak lennének a körülmények. Azonban sokáig a lakásban sem tarthatod a palántákat, hiszen megnyúlnak a cserépben.
Nem érdemes túl sokáig várni
A paradicsom tenyészideje 53-90 nap, fajtától függően, vagyis ennyi időre van szüksége a magvetéstől ahhoz, hogy termést hozzon. Ha sokáig vársz, hogy elvesd a palántának való magokat, már javában tombolni fog a nyár, mire kiültetheted a paradicsomokat a kertbe. A forróságban pedig, akárcsak a hidegben, nem fejlődik jól a növény, és a nyári melegben a tápanyaghiány veszélye is fennáll. Ez szintén a termés rovására mehet: sokkal kevesebb paradicsomot fog hozni, ráadásul őszig elhúzódik a szüret. Érdemes március elején- közepén vetni a palántának való magokat, így nagyot nem hibázhatsz.
Fontosak a megfelelő körülmények
Az otthoni palántanevelésnél érdemes odafigyelni arra, hogy legyen fény és legalább 20 Celsius fokos hőmérséklet a növénykéknek, hiszen így fognak szépen fejlődni. Nem árt védekezni a palántadőlés ellen, hiszen ez a gombás megbetegedés az összes palántát elviheti. Úgy előzheted meg, ha steril ültetőpoharakat és palántaföldet használsz.