tóth gabi
Ha rendszeresen fogyasztasz tojást, nem érdemes kidobni a héját; inkább rakd félre. Tavasszal ugyanis nagy hasznát veheted majd! Mutatjuk, mi mindenben lehet a segítségedre.
Bár még javában tart a tél, a hobbikertészek lélekben már készülődnek a szezonra, hiszen februártól meg lehet kezdeni a palántázást, el lehet vetni a korai zöldségeket. A készülődés egyik módja, ha mindent beszerzel, ami majd a fejlődő növényeidnek hasznos lehet; ilyen többek között a tojáshéj. Nem csak a tavaszi ültetéseknél, hanem egész szezonban felhasználhatod a konyhakertben, és a növényeid hálásak lesznek érte.
Sütés-főzés során rengeteg tojáshéj összegyűlhet; a frissen feltört tojások héját alaposan öblítsd ki, hagyd, hogy kiszáradjanak, majd tedd őket egy jókora befőttes üvegbe. Az üveget ne zárd le, hogy a héjak teljesen ki tudjanak száradni, és így a kellemetlen szagoktól sem kell tartanod. Ha megtelt az üveg, borítsd ki a héjakat, és törd őket minél apróbbra. Ezután rengeteg mindenre felhasználhatod a kertben.
Nincs is rosszabb, mint amikor a frissen kiültetett, zsenge palánták leveleit megrágják a meztelen csigák. Ha körbe szórod őket az apróra tört tojáshéjjal, nem bántják a kártevők a növényeidet, a tojáshéj éles szélein ugyanis nem szívesen másznak át.
Kiváló kalciumforrás a tojáshéj, emiatt is érdemes kiszórni a kertbe! Zúzd minél apróbbra (akár darálhatod is), egyenletesen oszlasd el az ágyásokban, majd gereblyézd a földbe. A tojáshéj hónapok alatt bomlik le, így hosszú ideig, folyamatosan pótolja a kalciumot a talajban. Ezért érdemes már márciusban kijuttatni a kertbe, hogy a májusi palántaültetésre tápanyagdús legyen a talaj. Tehetsz tojáshéjat közvetlenül a palánták ültetőgödrébe is; a paradicsomod imádni fogja!
Ha nem porrá zúzva, hanem apróra törve szórod az ágyásokba, a tojáshéj javítja a föld vízáteresztő képességét és a légáramlását, ezáltal lazább lesz a talaj, a gyökerek szebben fejlődnek, és könnyebben felveszik a táplálékot.