tóth gabi
Még csak január eleje van, de máris érdemes tervezni, mi legyen a kertben. Ha már nem bírsz magaddal, szeretnél máris palántákat készíteni, ezek a januárban vethető növények neked valók! Van közöttük virág, zöldség; és mindegyik pont tavaszra lesz szép, fejlett, hogy ki tudd ültetni a kertbe.
Bár látszólag januárban semmi dolga a hobbikertészeknek, ez valójában nem így van: ugyan a kert még alszik, de máris lehet tervezni, mi legyen idén az ágyásokban. Sőt, vannak olyan, januárban vethető növények, amikkel nem érdemes megvárni a február közepét, hiszen hosszú ideig csíráznak a magjaik, és a magoncok lassan fejlődnek. Ezért, ha azt szeretnéd, hogy a tavaszi ültetésekre szép és egészséges palántáid legyenek, akkor ezeket máris el kell kezdened nevelni. Vannak közöttük fűszernövények, zöldségek és virágok is, de egy közös bennük: mindegyikük esetében a lakásban kell elkezdeni a palántanevelést, hiszen a csírázáshoz melegre van szükségük. Mutatjuk, melyek a januárban vethető növények!
1. Muskátli
Bár júniusban kezd virágozni, ha magról szeretnéd nevelni, máris itt az ideje a vetésnek, hiszen a muskátli nagyon hosszú idő alatt kel ki. Kis palántázó poharakba tedd a magjait úgy, hogy ritkásan legyenek, majd takard le őket vékonyan földdel. A csírázáshoz 22-24 fokra van szükségük, és általában 3-12 nap, mire kibújnak a növénykék.
2. Zeller
Hidegben csírázik, de nagyon hosszú ideig, ezért, bár szabadföldbe is vethetők a magjai, érdemes inkább palántát készíteni. A csírázás gyorsabb, ha a lakásban tartod az elvetett magokat. Áztasd be egy éjszakára a magokat, majd vesd őket szobahőrmérsékletű palántaföldbe. Szórd el őket a föld tetején, és legfeljebb fél centiméternyi földdel fedd le. Spriccelővel öntözd, tartsd nedvesen a földjét. Készülj fel rá, hogy nagyon hosszú idő, mire kibújnak a növények!
3. Bazsalikom
Érdemes palántázó tálcába vetni, méghozzá úgy, hogy a magok minél ritkábban legyenek. Szórva vesd, majd takard be vékony földréteggel. 15-25 Celsius fok az ideális ahhoz, hogy kibújjanak a magok; a csírázás 14-21 napig is tarthat. Ha már két sziklevelük kibújt, tedd át a kis bazsalikomnövényeket palántázó pohárba.
4. Petúnia
Nehéz otthon palántát nevelni, de érdemes megpróbálkozni vele. Töltsd fel virágfölddel a csíráztató tálcát, a tetejére vesd el ritkásan a magokat, és leheletvékonyan fedd be őket földdel. Ezután tedd jó meleg helyre: a petúnia 24-27 fokon csírázik, és legalább két hétig tart a folyamat.