tóth gabi
Már itt kopogtatnak az első fagyok. Ha még nem tetted meg, most már elengedhetetlen a kerti csap fagymentesítése; ha elmulasztod, vagy nem jól csinálod, mélyen a zsebedbe kell nyúlnod!
A kerti csap fagymentesítése az egyik legfontosabb az utolsó kinti munkák közül, hiszen ahogy jönnek a mínuszok, egyre nagyobb az esély arra, hogy elfagy a víz a vezetékekben. A megfagyott víz hatására szétfeszülhetnek a vízvezetékek, akár maga a csap is, és ez azt jelenti, hogy ha akár csak egy pár milliméteres rés keletkezik rajtuk, havi szinten akár tíz köbméter víz is elfolyhat. Ha későn veszed észre a csőtörést, az tetemes összeget jelenthet. Arról nem is beszélve, hogy a tönkrement csap, csővezetékek, netán vízóra cseréje is nagy kiadásokkal járhat. A legjobb megelőzni a bajt; de nem mindegy, hogyan történik a kerti csap fagymentesítése. Mutatjuk lépésről lépésre, mit kell tenned!
Ellenőrizd a fagycsapot
A legtöbb kerti csaphoz tartozik egy föld alatti csap, amit vagy a pincében, vagy a csap mellett találhatsz meg. Sokszor egy T-kulcs segítségével lehet ezt lezárni. Ellenőrizd, hogy jól zár-e: vagyis, miután elzártad, és meggyőződtél róla, hogy a házban sehol nincs nyitva egy csap sem, nézd meg, forog-e a vízóra.
Maradjon nyitva a kerti csap
A fagycsap lezárása után nyisd meg a kerti csapot, győződj meg róla, hogy nem folyik-e. Ha nem zár jól a fagycsap, akkor sajnos ki kell cserélni; a legjobb, ha ehhez szakembert hívsz. A fagycsap lezárása után a nyitott kerti csap jellegzetes hangot ad, hiszen a víz helyére levegő került. Ha kifolyt az összes maradék víz, akkor se zárd el a locsolócsapot: egész télre hagyd nyitva.
Szedd össze a locsolótömlőket
A slagról se feledkezz meg: folyasd ki belőle a vizet, tekerd össze, és tedd védett helyre (garázs, pince), hogy jövőre is használni tudd. Ha van kerti zuhany, azt is víztelenítsd, a csepegtető rendszer szalagjaiból is folyasd ki a vizet. Így biztosan hosszú ideig ki fognak még szolgálni.