tóth gabi
Van, aki kidobja a tojásosdobozt, mások továbbadják, hisz örülnek neki a kofák a piacon. Sokan viszont összegyűjtik, hiszen sok mindenre jó lehet. És most épp kapóra jön a doboz, mutatjuk, miért!
Február elején már lehet készíteni a palánta-magoncoknak a helyet, így érdemes már most összegyűjtened minél több tojásos dobozt! A palántázás tojástartóban egyszerű, környezetbarát, ráadásul nem kell palántázó poharakra vagy tálcákra költened, így rengeteg pénzt megspórolhatsz. Tojástartóban elsősorban a lassabban növő palántákat érdemes nevelni, és hatalmas előnye a módszernek, hogy nem kell a növénykéket átültetni, egyszerűen tojástartóval együtt ültetheted ki őket a kertbe – természetesen csak akkor, ha papír tojástartóid vannak. Nem csupán emiatt érdemes papír tartókat gyűjteni, hanem azért is, mert a műanyagba könnyebben befüllednek a palánták gyökerei.
A palántázás tojástartóban amiatt is jó módszer, hogy ritkábban igénylik a magoncok az öntözést, hiszen a papír jobban megőrzi a nedvességet, mint a műanyag cserepek, tálcák; ez pedig a csírázáshoz is jobb feltételeket biztosít a növényeknek.
A módszer nagyon egyszerű: a magok elvetése előtt lyukaszd ki a tojásdobozok alját, majd töltsd meg a doboz mélyedéseit háromnegyed részig palántafölddel. Kicsi tömörítés után készíts a közepébe egy kis mélyedést, és abba vesd a magokat: minden tojás-helyre egy magot, hogy később ne kelljen átültetned a palántákat. Ezután szórj rájuk földet olyan vastagon, amennyit a mag igényel: ezt általában a csomagoláson feltüntetik.
Ezután már csak öntöznöd kell őket, de arra ügyelj, hogy ne legyen túlságosan nedves a földjük, hiszen akkor kirohadhat a növények gyökere.