kulcsár edina
Nagy bosszúság, ha az épp csak kibontott nejlonharisnya máris szaladni kezd, ahogy felvettük. Vajon milyen trükköket kellene ismernünk, hogy ezt elkerüljük?
A nejlonharisnya kényelmes, praktikus viselet, ráadásul a szép lábat is képes a figyelem középpontjába állítani. Ám van vele egy kis probléma: nagyon kényes jószág, könnyen felszalad rajta a szem. Régen a szemfelszedők tették rendbe az ilyesmit, mára viszont már szinte teljesen eltűnt ez a szakma. Maradt a bosszúság, és a kidobott pénz, ha tönkremegy a harisnya – és persze a rengeteg szemét, amit a kidobott harisnyákkal termelünk. Annak viszont van néhány trükkje, hogyan lehet ennek a ruhadarabnak az élettartamát valamelyest meghosszabbítani.
A háziasszonyok régi, klasszikus mesterfogása, hogy az első viselés előtt hideg vízzel átöblítik a harisnyát. A merészebbek ezután egy zacskóban a mélyhűtőbe is beteszik 24 órára, majd szobahőmérsékleten megszárítják. Tudományos magyarázat egyelőre nincs a jelenségre, de a tapasztalatok azt igazolják, hogy ez a hideg bánásmód valóban segít meghosszabbítani a harisnya sértetlen állapotát, és megerősíteni a szálait.
A későbbiekben is a legjobb a harisnyát viselés után kézzel mosni. A finom holmikhoz való mosószerrel, hideg vízben nyomkodd át a harisnyát, majd öblíts ki belőle minden mosószert. Ezután áztasd 15 percig a hideg öblítővízben. A nejlonharisnya nem szereti a csavarást, inkább csak finoman nyomkodd ki belőle a felesleges vizet, és szobahőmérsékleten szárítsd meg. Ha mindenképpen a mosógépbe tennéd, akkor csakis mosózsákban mosd, a legfinomabb ruhadarabokhoz való programon. Kerüld a centrifugázást, a szárítógépet pedig felejtsd el, annak a hőmérséklete megviseli a harisnya finom anyagát.
Amikor új harisnya vásárlására kerül a sor, ne sajnáld a pénzt a minőségre – egy igazán szép, hosszan tartó darabbal olcsóbban jössz ki, mint a sok olcsó, de hamar kilyukadó harisnyával. Persze nem kell a legdrágábbat megvenni, de ha találsz egy megfizethető és megbízható márkát, érdemes hozzá hosszú távon is ragaszkodnod. Otthon legyen egy külön dobozod vagy fiókod csak a nejlonharisnyák tárolására. Még jobb, ha egyenként kisebb zacskókba csomagolod őket, és finoman összehajtva ezekben teszed el a darabokat. Az sem mindegy, hogyan veszed fel őket, hiszen ilyenkor érheti a harisnya szálait a legkönnyebben sérülés. Figyelj, hogy a kezed lehetőleg ne legyen durva, és a körmöd se legyen letörve, hiszen ezek a kiálló kis bőr- és körömdarabok könnyen beakadnak a harisnyába.
Ha nagyon száraz a kezed, azt is kipróbálhatod, hogy kesztyűben veszed fel és le a harisnyádat. Ha keresztbe tett lábbal ülsz le, figyelj, hogy a cipősarkad ne kerülhessen közel a harisnyádhoz, és a széket is nézd meg, nem áll-e ki belőle olyan szálka, ami kiszakíthatja a harisnyát.