tóth gabi
Karácsony közeledtével sokan vásárolnak gyökeres fenyõfát. Ahhoz azonban, hogy a növény túlélje az ünnepeket, néhány apróságra oda kell figyelnünk.
1. A gyökeres fenyő vásárlásnál figyeljünk oda, hogy a földlabda elég nagy legyen, vagy ha konténeres fenyőként árulják, tényleg stabilan álljon a tartóedényben. Érdemes inkább kertészetekben körülnézni, mert ott biztos, hogy megfelelő szakértelemmel gondozták.
2. A vásárlás előtt ellenőrizzük, hogy egészséges-e a kiválasztott fa: ne legyenek sárgák vagy foltosak a levelei.
3. Először pár napig még a szabadban, de szélvédett és fedett helyen tartsuk a fenyőt. Ezután, néhány nappal karácsony előtt vigyük a lakás egyik hűvösebb helyiségébe (pl. kamra, garázs), hogy a fa fokozatosan szokjon hozzá a hőmérséklet változáshoz.
4. Az ünnepek alatt a szoba egy olyan pontjára állítsuk a fát, amely távol van a fűtőtesttől. A feldíszítésekor lehetőleg ne tegyünk rá nagy és villanyégőt, mert a hő károsíthatja a leveleket. Vigyázzunk az apró hajtásokra, rügyekre – főleg a csúcsdísz felrakásakor!
5. A gyökeres fánkat rendszeresen öntözzük meg, hogy a földje egy kicsit mindig nyirkos legyen, de ne tocsogjon a vízben, mert akkor elrohadnak a gyökerei. Néha le is permetezhetjük, mert a pára is jót tesz neki.
6. A gyökeres fenyőfát legfeljebb két hétig tartsuk a szobában, ha tovább áll a melegben, károsodhat a növény. Először vigyük hűvösebb helyiségbe, ahol korábban is tároltuk, de locsoljuk itt is rendszeresen.
7. Február végén, március elején a talaj menti fagyok után, ültessük el a fenyőt a kertünkbe. Ássunk legalább kétszer olyan széles és mély gödröt, mint a korábbi cserép, majd úgy ültessük bele a fát, hogy a gödröt humusszal, trágyával dúsított, homokkal lazított kerti földdel töltjük fel. Ezután rendszeresen locsoljuk.