tóth gabi
Szürke a fuga a kosztól? Ne keress burkolót, nem ördöngösség kipucolni!
Szürke a fuga a kosztól? Ne keress burkolót, nem ördöngösség kipucolni!
Mitől tűnik mocskosnak, ha mosom?
A fuga gipsztartalmú, porózus anyag, emiatt tud elszíneződni vagy foltosodni. A konyhában a zsíros foltok, a fürdőszobában a penész a legmakacsabb ellensége.
A szódabikarbóna a legjobb barátod! Keverj belőle pasztát némi vízzel, kend végig a csíkokat és hagyd hatni néhány percig. Aztán fogj egy régi fogkefét és sikáld végig a csempék közét!
Ne aggódj, nem kell, hogy leszakadjon a karod, csak dörgöld át, aztán mosd fel a maradékot. Meg fogsz lepődni a hatáson!
Léteznek különböző spéci fugatisztító szerek, de a tapasztalatok szerint ezek semmivel sem hatásosabbak a természetes anyagoknál. Sőt, gyakran ugyanaz a hatóanyaguk! Ha még mindig nem vagy tökéletesen elégedett a látvánnyal, nyúlj egy kicsit agresszívebb szer után, de csak védőkesztyűben!
A szódabikarbóna helyett vegyél mosószódát vagy nátrium perkarbonátot (másnéven folttiszító sót): ezek ugyanazok az anyagok, csak egyre „erősebbek”, azaz töményebbek. Mindegyik úgy működik, hogy a bomlásuk közben oxigén szabadul fel, ami a koszt is fellazítja a felületről és fehérít. És mindegyik fillérekbe kerül!
A szódabikarbóna még csak hagyján, de ha a tuti hatás kedvéért még ecettel is kombinálod, az igen büdös tud lenni. A nátrium-perkarbonát pedig erősen lúgos, maró hatású, így próbáld meg elkerülni a belélegzését!
Arra máskor is figyelj, hogy klórtartalmú tisztítószereket soha ne keverj mással, mert veszélyes gázok szabadulhatnak fel még egy sima vécépucolás közben is!
Ha a fenti műveletet nincs kedved gyakran újrajátszani, érdemes szilikontartalmú fugakezelővel impregnálni a felületet. Ezzel elzárod a fuga pórusait, így nem tud benne újra megtelepedni a kosz!