"Egy jelenség vagyok, bármelyik nőt megkaphatom" - itt a legújabb hangfelvétel Magyar Péterről! Soros György unokájára is ráhajtana

INSIDER
Létrehozva: 2017.01.29.

Rémisztő hiba, amit a vágódeszkával otthon mindenki elkövet

Hogyan lehetnek hosszú életûek a kedvenc késeid és a vágódeszkád? Mutatjuk, milyen hibákat ne kövess el!

Nem is egyet, hanem mindjárt hetet mutatunk. Ha elkerülöd ezeket, meghosszabbíthatod a vágódeszkád, sőt a késeid élettartamát is. A konyhai baleseteket is sikeresebben kerülheted el.

1. Üvegből készült vágólap

Nem csak gyönyörű, de valóban sokkal kevésbé piszkolódik, szagosodik, mint a fa vagy műanyag. Ám ellene szól, hogy rendkívüli keménysége miatt a rajta használt kés éle hamarabb tompul, és csúszós felületén könnyebben meg is szalad, így megsebezheted magad.

Megoldás: Üveg helyett válassz fából vagy műanyagból készültet.

2. Kicsi a vágódeszkád

A túl kicsi vágódeszka kevesebb helyet foglal el a konyhádban, de mégse ajánljuk a napi használathoz. Munka közben a zöldségek folyton lepotyognak a felületéről, és a kés előre-hátra mozgásához sincs elég hely. Ez ügyetlenkedéshez vezethet, aminek baleset lehet a következménye.

Megoldás: A nagyobb méretű vágódeszka használata kényelmesebb és biztonságosabb.

3. Húshoz és zöldséghez ugyanaz a vágódeszka

A nyers hús, csirke, hal tartalmazhat E.coli és szalmonella baktériumot. Ezek szervezetedbe jutva komoly betegségeket okozhatnak. Ha előzőleg húst dolgoztál fel, a résekbe jutott baktérium a később felaprított zöldséget, gyümölcsöt is megfertőzheti.

Megoldás: Használj külön vágódeszkát a húsokhoz és egy másikat a növényi alapanyagokhoz.

Vásárolj eltérő színűeket vagy formájúakat, hogy könnyen meg tudd különböztetni őket.

A húsvágó deszkát rendszeresen tisztítsd. Minden használat után mosószeres forró vízzel jól súrold le, majd öblítsd el.

4. Allergiás valaki a családodban, de nem használsz a neki készített ételekhez külön vágódeszkát

Még egy látszólag tiszta vágódeszkán is található olyan maradék anyag, ami az arra érzékenyek számára komoly kellemetlenséget okozhat.

Megoldás: Ha rendszeresen főzöl külön egy allergiás személynek, érdemes a számára készített ételeket külön vágódeszkán feldolgozni. Ezzel sok problémát megelőzhetsz.

Ha mégis csak egy vágódeszkát használsz, legalább fordíts nagyobb gondot a tisztítására. A műanyag vágódeszkát klórtartalmú szerrel mosd, a fából készülteket pedig ammónium tartalmúval. Mindkettő erős tisztító- és fertőtlenítő hatású.

5. Fából készült vágódeszka a mosogatógépben

A műanyag vágódeszkát természetesen beleteheted. De a fát? Nagy hiba! A magas hőmérséklettől a fa anyaga károsodik, könnyen megreped. Még forró, mosószeres vízben hosszan áztatni sem ajánlott.

Megoldás: Meleg, mosószeres vizet használj a tisztításakor.

Sikáld le egy kefével.

Ha nagyon szennyezett, vagy kellemetlen szaga van, szórj rá szódabikarbónát, és egy félbevágott citrom felével jól dörgöld bele. Hagyd rajta egy ideig, majd tiszta folyó vízzel alaposan öblítsd le.

6. A vágódeszka sohasem szárad ki tökéletesen

Ha a vágódeszkát elmosása után beszorítod egy szűk, levegőtlen helyre, nem tud rendesen kiszáradni. A nedves felület táptalaja lehet a baktériumok szaporodásának.

Megoldás: Elmosás után függeszd fel egy levegős helyre vagy hagyd megszáradni a lecsepegtetőn.

7. Nem olajozod rendszeresen a fa vágódeszkádat

Bizony, a fa élő anyag, gondozni, táplálni kell. A régóta használt vágódeszka a sok mosástól, mosószertől végzetesen kiszáradhat, megrepedhet. Akár ketté is válhat.

Megoldás: Olívaolajjal hetente, de legalább havonta egyszer, elmosás után töröld át a fából készült vágódeszkát. Szép és hosszú életű lesz.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek