kulcsár edina
Felszáll egy csinos nõ, nyári ruhában. Megfordul és látod, hogy arca kék-zöld és fel van dagadva. Hogy reagálsz?
Ha te is az utazóközönség nagy részéhez tartozol, akkor eláruljuk: sehogy.
Hiába indul mostanában egyre több kampány a nők elleni erőszak ellen, az emberek nagy része elfordítja a fejét, ha szembesül vele. A statisztikák szerint a családon belüli erőszak a legtöbb esetben ki sem derül, mert az érintettek semmi reményt nem éreznek arra, hogy van kiút ebből a helyzetből.
Kolléganőnknek kellemetlen fogműtéten esett át: a beavatkozás egyik mellékhatásaként úgy nézett ki az arca, mint aki kapott egy tisztességes pofont. Erről jutott eszünkbe, hogy kipróbáljuk: mit szól Budapest népe egy összevert nőhöz.
Elmentünk együtt vásárolni, jártunk patikában, használtuk a BKK járatait. Hiába találkozott és beszélt egy csomó emberrel, senki nem reagált sehogy az állkapcsán éktelenkedő véraláfutásra. Igaz, a kísérlet miatt nem is sminkelte le, míg az erőszak áldozatai rendszerint takargatják a sérüléseiket, amennyire csak lehet. A kolléganőnknek pedig nem kellett megküzdeni a verés okozta lelki sebekkel.
Akkor is riasztó volt látni, hogy még a távolabbi ismerősök is csak pár perc beszélgetés után kérdeztek rá, hogy mi történt az arcával és többen közülük láthatóan tartottak a választól: nem nagyon tudtak volna mit kezdeni azzal, ha a szájsebész helyett a barátját okolja a monokli miatt.
Pedig a nők bántalmazása Magyarországon sokkal gyakoribb, mint gondolnád!
A segélyszervezetek felmérése szerint minden ötödik nő erőszakos párkapcsolatban él – és ebbe nem számolták bele a verbális erőszak és a lelki terror minden fajtáját!
Ha ilyesmit sejtesz a környezetedben, nagyon fontos, hogy tudasd az áldozattal: van kiút és tudnak rajta segíteni!
A legnagyobb női erőszak ellen küzdő szervezet a NANE ( (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen), az ő honlapjukon rengeteg gyakorlati információt találsz arról, hogy hogyan tudsz segítséget kérni vagy segíteni. Segélyvonalat is működtetnek este 6 és 10 óra között a 06-80-505-101-as számon.
A Nők joga honlapján a jogiaidról és a jogi lehetőségekről tájákozódhatsz, itt sok esettanulmány és iratminta is található, ami mondjuk egy távoltartási végzéshez kell.
A #nekemisfáj kampány segítségével te is kinyilváníthatod, hogy küzdesz a nők elleni erőszak ellen és hogy a bántalmazás a nem érintett nőknek is fáj!