"Alkesz, pszichés gondjai vannak, még Facebookja sincs". Szegény, lassan, nehezen beszél". Megalázzák, kigúnyolják az aktivistákat a Tisza Pártban, akár a tenyészpéldányokat a mezőgazdaságban, úgy minősítik őket. Szexuális szokásaikat is nyilvántartják!

POLITIK
Létrehozva: 2025.05.18.

Vérehulló fecskefű - A természet titokzatos sebgyógyítója

A kertek szélén, utak mentén sűrűn előforduló növény a vérehulló fecskefű, amelynek tejes, narancssárga nedve szinte véres könnyként buggyan elő, ha leszakítunk egy szálat.

Sokan gyomként tekintenek rá, pedig már évszázadok óta használják a népi gyógyászatban, hiszen olyan panaszokkal is képes megbirkózni, amelyekkel még a méregdrága kencék sem.

Vérehulló fecskefű
Vérehulló fecskefű szemölcsre

Vérehulló fecskefű szemölcsre

A vérehulló fecskefű legismertebb és legfantasztikusabb képessége a szemölcsök és tyúkszemek eltüntetése. A friss növény narancssárga tejnedve közvetlenül a szemölcsre kenve naponta többször is alkalmazható, kúraszerűen akár 1-2 héten át. Hatóanyagai – főként az alkaloidok – gátolják a kóros hámsejtek burjánzását. Ám ezt a növényt más panaszra is kenhetjük, például külsőleges alkalmazása régi jól bevált módszer ekcémára, apróbb vágásokra, rovarcsípésekre, horzsolásokra kenve, mert gyorsítja a gyógyulást és fertőtlenít. A narancssárga nedv antibakteriális és enyhén fájdalomcsillapító hatású is. Ha különösen érzékeny a bőrünk, akkor először csak kis területen próbáljuk ki, mert bőrpírt vagy irritációt is okozhat.

Vérehulló fecskefű mire jó még?

A leveleiből készült vérehulló fecskefű kivonatokat régóta alkalmazzák máj- és epeproblémák esetén. régóta alkalmazzák máj- és epeproblémák esetén. A benne található alkaloidok serkenthetik az epeáramlást és támogatják a máj méregtelenítő munkáját. Klinikai kísérletek megerősítették, hogy a vérehulló fecskefű egyik alkaloidja, a berberin jótékony hatást gyakorol a szív és érrendszerre, mert védi az ereket a gyulladástól és az oxidatív károsodástól, csökkenti a vér LDL koleszterinszintjét, növeli a HDL-koleszterin szintjét, amely védő szerepet tölt be, fokozza a zsírszövetek és a glükóz anyagcseréjét. Ugyanakkor belsőleges alkalmazása kizárólag orvosi felügyelet mellett történhet, mert túladagolva akár májkárosodást is okozhat!

A növény jelentős idegnyugtató hatással is büszkélkedhet. Amikor feszültek vagyunk, érdemes egy kis olívaolajba cseppenteni belőle egy keveset, és ezzel bemaszírozni a halántékunkat. Mivel fájdalomcsillapítót is rejt magában ez a sárga nedű, szintén olíva- vagy szezámolajjal hígítva a reumás panaszokat is enyhítheti, mint ahogy a zúzódásokat, izomgörcsöket és izomlázat is. A belőle készült tinktúra idegfeszültség, szorongás vagy akár enyhébb görcsös állapotok esetén alkalmazható. Hatása hasonló a mákgubóéra, de jóval enyhébb formában. Természetesen csak megfelelő hígításban szabad alkalmazni, mivel a növény nyers formában mérgező lehet.

Mit mond róla a tudomány?

A modern fitoterápia és kutatások is foglalkoznak a vérehulló fecskefű hatóanyagaival – elsősorban chelidoninnal, sanguinarinnal és berberinnel. Ezek a vegyületek erős biológiai aktivitással rendelkeznek: antibakteriális, vírusellenes és sejtosztódás-gátló hatásuk is ismert. Ugyanakkor a pontos dózisok és biztonságos felhasználási módok még mindig kutatás alatt állnak – ezért a növény gyógyászati alkalmazása körültekintést igényel.

Ezért kapta ezt a nevet

A vérehulló fecskefű már az ókori görög orvosok gyógynövénylistáján is szerepelt. A növény neve nemcsak a látványos narancssárga nedvére utal: egy régi néphit szerint a fecskék ezzel a növénnyel kenik be fiókáik szemét, hogy azok kinyíljon. Innen a „fecskefű” elnevezés. A „vérehulló” pedig a cseppenő, vérre emlékeztető sűrűségű nedvet jelöli, amely úgy buggyan ki a növényből, ha leszakítjuk, mintha vérezne.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek