tóth gabi
Az egészségünk a legdrágább kincsünk. Hogy megőrizzük, nem kell hatalmas vagyonokat költenünk, elég, ha bevetünk egy olyan ősi gyógymódot, amely még a szépségünket is fokozza.
Annak idején az ókorban is használták sebgyógyításra és lázas betegek kezelésére. Nem véletlen, hogy a méhek kedvenc mézfajtája, hiszen nemcsak az íze fenséges, de pozitív hatásait tekintve is kiemelkedő.
1. Költséges savlekötők helyett
Mivel a repceméz a legkevésbé savas mézfajta, fogyasztása akkor is ajánlott, ha kimondottan érzékeny a gyomrunk. Gyomorsavtúltengés esetén is érdemes bevetnünk, hiszen gyorsan enyhíti a panaszunkat. Szintén egyedülálló kémhatásának köszönhető, hogy a manapság oly divatos lúgosító kúrákban is megállja a helyét. Reflux esetén is bátran fogyasszuk az olyan tünetek enyhítésére, mint a visszacsorgó gyomorsav miatti égő érzés a mellkasban, savas íz a szájban, gyomorégés és túlzott teltség érzés a gyomorban. Ráadásul antimikrobiális hatása segíthet a gyomor- és nyelőcső-fertőzések megelőzésében.
2. A legjobb multivitamin fillérekből
Nagyon értékes és hatásos mézfajta, mivel közvetlenül szűrés után kerül kiszerelésre, így szinte minden alkotóeleme károsodás nélkül kerül a szervezetünkbe. Különösen magas a vitamintartalma, főleg a B1, B2, B6 és C, valamint olyan ásványi anyagokban gazdag, mint a kalcium, kálium, magnézium, vas, cink. Emellett flavonoidok és polifenolok is találhatóak benne. Mindezeknek köszönhetően az egyik legjobb immunerősítő nyalánkság. Fertőtlenítő hatása is kiváló, fantasztikus antibakteriális, vírusellenes és gombaölő, emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő és regeneráló tulajdonságai is vannak, így betegség után is nagy hasznunkra válhat, ha gyorsan szeretnénk felépülni.
3. Ússzuk meg olcsón a csalónapot!
Ha szigorú diétát követünk, akkor is érdemes egy héten egyszer csalónapot tartanunk. Ilyenkor kapjuk elő a repcemézes bödönt, mert így az édes élvezet az egészségünket is szolgálja. Nem elhanyagolható szempont a glikémiás indexe sem. Ez a mutató egy 0-tól 100-ig terjedő skálán lévő számérték, mely azt mutatja meg hogy az adott táplálék milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben. A méz esetében ez átlagosan 50 körül van, míg a cukoré 68. Vagyis a repceméz lassabban emeli meg a vércukorszintet és hosszabb idő alatt szívódik fel.
4. Teljesítményfokozás természetesen
Magas szőlőcukor tartalma miatt kiemelkedő az energetizáló képessége, fokozza a fizikai teljesítményt és segíti a gondolkodást. Akár kemény fizikai, akár szellemi munkát végzünk, vagy tanulunk, mindenképpen érdemes naponta fogyasztanunk belőle. Ráadásul még a sportteljesítményünket is fokozza, emiatt edzés előtt mindig kapjunk be egy kanálkával! A repcemézben található természetes cukrok és tápanyagok segíthetnek csökkenteni a stresszt és ezzel is növelni a szervezet energia szintjét.
5. Pénztárcabarát szíverősítő
A repceméz a szív- és érrendszeri egészségre is jótékony hatással van. A benne található flavonoidok és magas magnéziumtartalma segítenek a vérkeringés javításában, csökkentik a vérnyomást, és ezzel a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is. Vérszegénység esetén a repceméz hatása szintén felbecsülhetetlen, hiszen magas vastartalma fokozza a vérképzést.
6. A legédesebb prebiotikum
Sok csodás előnye mellett, még prebiotikus hatása is van, vagyis segíti a bélrendszer védelmét a kórokozókkal szemben és elősegíti a probiotikumok szaporodását. Megszünteti a puffadást és a székrekedést. Ezt a táplálékot tehát szuperélelmiszernek is nevezhetjük.
7. Luxuskozmetikumok helyett
Ne csak együk, kenjük is! A szépségápolásban is nagy hasznát vesszük a repceméznek, ráadásul kisebb vagyonokat spórolhatunk, ha repcemézzel kenegetjük magunkat. A benne található ásványi anyagok és vitaminok jótékony hatással lehetnek a bőrünkre, magas cinktartalma, fontos a bőr egészségének fenntartásához. A cink elősegíti a bőrsejtek növekedését és regenerációját, ami segít fenntartani a bőr rugalmasságát és fiatalosságát. A repceméz csökkenti a bőr irritációját, a ráncok mélységét és még pattanások ellen is bevethetjük. A hajunkra is kenhetjük, ugyanis magas fehérjetartalma hozzájárulhat a haj erősítéséhez és szerkezetének javításához, megakadályozza a töredezést. Javítja a fejbőr általános egészségi állapotát, mivel antibakteriális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású.
Bata Kata - Fanny magazin