kulcsár edina
Rengeteg nőt érint a probléma, mégis keveset beszélünk róla. Pedig érdemes foglalkozni vele, hiszen megállítható és kezelhető a folyamat!
A köztudatban az él, hogy 50 felett a hajhullás miatt csak a férfiaknak kell aggódniuk, holott a valóságban a nőket is érinti a probléma. Statisztikák szerint az ötven feletti nők több mint fele szembesül hajhullással, ami sokkal rosszabbul érinti őket, mint a férfiakat. Ha egyre több hajszálat veszítesz el, nem szabad beletörődni; házilag is enyhítheted a tüneteket, de ha túlságosan nagy mértékű a hajhullás, érdemes az orvosodhoz fordulni, aki meg tudja mondani, milyen kezeléssel lehet megállítani a folyamatot.
Általában a hormonok okozzák
A legtöbb nő életében a hajhullás a menopauza után jelentkezik, mint probléma. Ennek az az oka, hogy hajunk növekedését a női hormonok serkentik; ám ahogy a változókorban az ösztrogénszint csökkenni kezd, a haj vékonyabbá válik, csökken a hajszálak száma, és a növekedés is lelassul. Törékenyebbek lesznek a tincsek, idővel a dús hajkorona látványosan megcsappan.
Segíthet a megfelelő étrend
A menopauzán átesett nőknek érdemes sok vasat és biotint bevinni a szervezetükbe, és ezt a legegyszerűbb a táplálkozással megoldani. A vas segít a hajhullás megelőzésében, a B-vitamincsaládba tartozó biotin pedig erősíti a haj szerkezetét, segít megőrizni a fényét, és hozzájárul a keratin képződéséhez (ez a körmök és a haj növekedéséhez szükséges). Ezeket a tápanyagokat olyan élelmiszerekkel tudod bejuttatni a szervezetedbe, mint az olajos magvak, a halak, hüvelyesek, paradicsom, sárgarépa, saláta és a csirkehús; érdemes ezekből minél többet fogyasztanod. Halat az omega-3 zsírsavak miatt is érdemes minél többször enni, mert segítenek a haj hidratálásában, és serkentik a növekedését is. Gyógynövényeket is bevethetsz a hajad egészsége érdekében: az aloe vera, a ginszeng, a rozmaring és a levendula egyaránt táplálja a fejbőrt, és serkenti a vérkeringését.
Változtass a hajápolási rutinodon
Ebben a korban a haj már érzékenyebben reagál a hajformázó eszközökre, érdemes óvatosan használni a hajszárítót, vagyis ne forró levegővel, ne a legmagasabb fokozaton szárítsd a hajad, a hajsütővasat pedig érdemes inkább ritkábban használni; inkább formázd a hajad hajcsavarókkal. Ha vasalod a hajad, mindig használj hővédőt, kerüld a nehéz hajformázó krémeket, a túl erős, ragacsos lakkokat. Válassz olyan hajformázó kozmetikumokat, melyek táplálják is a hajszálaidat, és ideje lemondani az alkoholtartalmú készítményekről. Érdemes fokozottabban figyelned a fejbőröd egészségére is: ötven felett a hámlasztás és a hidratálás fontosabb, mint valaha. Kíméletes, természetes összetevőkből álló, szulfátoktól mentes sampont válassz, hogy fényes és egészséges legyen a hajkoronád.