tóth gabi
Ha bőségesen reggeliztél, és nem feledkeztél meg az ebédről sem, akkor könnyen lehet, hogy a szervezeted így jelzi, hogy valami nem stimmel.
Biztosan veled is előfordult már, hogy haladtál a napi rutinoddal, dolgoztál a munkahelyen vagy éppen kirándultál egy jót, és egyszer csak annyira sóvárogni kezdtél a csokoládé után, hogy úgy érezted, megőrülsz, ha nem kaphatsz be legalább egy kockát. Ha egész nap eszméletlenül kívánod a csokit, az nem csupán azt jelenti, hogy édesszájú vagy: sokszor egészen más van a háttérben. Bár a csokoládé kis mennyiségben nem ártalmas, sőt, a 70 százalékos vagy annál nagyobb kakaótartalmú étcsokoládé rendszeres fogyasztása kimondottan jót tesz a testeddel, ha rendszeresen kívánod a csokit úgy, hogy egyébként nem vagy éhes, akkor gondolnod kell arra is, hogy valami nem stimmel. Szakértők szerint több dolgot is jelezhet, ha napközben sóvárogsz a csoki után.
1. Alacsony a vércukor-szinted
Ha két étkezés között túl sok idő telik el, akkor a vércukorszint leeshet, és a szervezeted energiát, azaz ételt követel. Minél több cukor van egy ételben, annál gyorsabban megemeli a vércukor-szintet, ám szakértők szerint egyáltalán nem ideális ez a megoldás. Bár a cukros ételek, mint a csokoládé, gyorsan energiát adnak, a vércukor-szint hamar újra leesik – így még több csokoládét ennél. Így azonban egy olyan ördögi körbe kerülhetsz, ami kimondottan árt a szervezetednek. A szakértők szerint a megoldás az, ha nem vársz túlságosan sokat két étkezés között, és cukros ételek helyett a rostokban gazdag táplálkozást választod.
2. Magnéziumhiányod van
A legtöbb embernek kevés van a szervezetében ebből a nyomelemből, és ez a hiány sokszor izomgörcsök, ingerlékenység formájában jelentkezik. Ám azt kevesen tudják, hogy ilyenkor jobban kívánjuk a csokoládét, hiszen ebben az édességben rengeteg magnézium található: egyetlen kocka elfogyasztásával 41 milligrammot juttathatsz a szervezetedbe, ami elég magas szám, tekintve, hogy a nők átlag napi magnézium-szükséglete 320 milligramm. Ha kívánod a csokit, és mellette ingerült, fáradt vagy, és görcsölnek az izmaid, akkor szinte biztos, hogy magnézium-hiányod van. Szakértők szerint érdemes más úton pótolni ezt a nyomelemet, például tabletta formájában. Érdemes egy vérképet is csináltatnod, hogy kiderüljön, valóban ez okozza-e a panaszaidat. Fogyaszthatsz ilyenkor nyugodtan csokit is, ám arra érdemes figyelned, hogy magas kakaótartalmú legyen, és túlságosan sokat ebből sem szabad enni.
3. Stresszes vagy
Nehéz, feszült időszakokban, amikor egymást érik a határidők, az emberek többsége hajlamos megfeledkezni az egészséges étkezésről, és könnyen előfordulhat, hogy túlságosan sok kávé és csokoládé fogy. A csoki hatására a szervezet boldogsághormont termel, így kézenfekvő, hogy ha ideges vagy, be akarj kapni pár kockával, hiszen azonnali megkönnyebbülést okoz. Mivel az agy örömért felelős központját stimulálja, a csokoládé fogyasztása közben valóban jobban érezzük magunkat, ám ez hamar el is illan, és újra visszatérnek a gondok, az idegeskedés. Szakértők szerint érdemes megállni egy pillanatra, és feltenni magunknak a kérdést, vajon miért kívánjuk a csokoládét. Érdemes inkább szembenézni az érzéseinkkel, mint csokival elfojtani őket.
4. Szokásoddá vált
Lehet, hogy pusztán azért kívánod meg néha, mert már észrevétlenül hozzászoktál, hogy bizonyos helyzetekben, például ebéd után, vagy várakozás közben csokit szoktál enni. Egy idő után annyira automatikus lesz, hogy a csokiért nyúlsz, hogy fel se tűnik. Nagy mennyiségben az édesség nem tesz jót a szervezeteddel, ezért érdemes átalakítani ezt a szokást például úgy, hogy csoki helyett iszol egy finom, cukormentes teát, vagy eszel egy kis gyümölcsöt.