kulcsár edina
A torma egy igazi csodaszer, de nem csak a húsokhoz és a savanyúságokhoz finom, remek gyógyhatásokkal is rendelkezik.
Ismerjük meg a tormát!
A tormát (Armoracia rusticana), tulajdonságai alapján sorolhatjuk a gyógynövények és a fűszernövények közé is. A Volga és a Don környékéről származik, ma is az életerő jelképe azon a vidékeken. A népnyelv közönséges és csípős tormának is nevezi. Elvadulva ártereken, nedves réteken és szántók mellett is előfordul. A mindenki által köztudott erős illatát intenzív illóolaj-tartalmának köszönheti.
Fő hatóanyaga a mustárolaj, a szinigrin és a glukonnaszturcin nevű glikozidok, de fellelhető benne C-vitamin és kálium is.
A torma a legjobb vírusölő gyógynövény
A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart. A torma antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti, a mustárolaj viszont fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést.
A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet.
A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát pakolásként is hatásosan alkalmazzák.
A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják.
Vizelethajtó: Káliumtartalma serkenti a vesék működését. A vizelettel számos veszélyes méreganyag és zsír távozik a szervezetből. Így tisztul a vese és csökken a súly.
Vese-és húgyúti fertőzések, bronchitis esetén reszelt torma fogyasztása ajánlott gyógyírként.
Vérkeringést fokozó. Káliumtartalma csökkenti a magas vérnyomást.
Reumára, köszvényre, isiászra és izomfájdalmakra pakolásként hatásos.
A pakolás elkészítése: 1. Halmozd a reszelt tormát egy puha textíliára. 2. Kend be olajjal vagy disznózsírral a fájó testrészt, majd borítsd rá a tormás pelenkát. 3. Egy idő múlva felforrósodik a bőr, és elkezdi kifejteni a gyógyhatását. Jó, ha tűröd egy ideig a csípős érzést. Egy másik mód: A reszelt tormát keverd el kókuszzsírral vagy olívaolajjal, és úgy kend a fájó helyre. Ez a pakolás menstruációs panaszok esetén is hatásos.
Fájdalomcsillapító:
Fogfájás: Tedd a reszelt tormát közvetlenül a fájó részre. Így kibírod, míg elérsz az orvoshoz.
Fejfájós vagy? Készíts belőle tormatinktúrát: A lereszelt tormát áztasd alkoholba pár napig, majd szűrd le. Ebből cseppents a fájó pontra. Jól masszírozd a bőrbe.
Rovarcsípésre: Szelj le egy kis tormát vagy nyomj reszelt tormát a fájó, égő testrészre.
Baktérium- és vírusölő, immunerősítő: a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása fél napig tart.
A csípősségért felelős mustárolaj fokozza a nyálkahártyák vérellátását.
Felső légúti hurut, torokfájás esetén mézzel keverve ajánlatos fogyasztani.
Tormás gyógyszirup
Elkészítés: reszeld le a tormát, keverd el mézzel. Pár napig hagyd összeérni. Megelőzésként reggelenként 1-2 kávéskanállal fogyassz belőle.
Bélféregűzőként is ismert. A középkorban, Európában e hatása miatt terjedt el.
Lázcsillapításra, izzasztóként, vizelethajtóként is használhatod. Jobb, mint bármely, rengeteg káros mellékhatással rendelkező gyógyszer! (A reszelt tormát csomagold egy darab textíliába, és kösd a talpadra. Meg fogsz lepődni, milyen hatásos!)
Érdekességek a tormáról
A régi időkben a tormát gyógynövényként termesztették, csak később vált a főtt és füstölt ételek közkedvelt ízesítőjévé. A torma csípősségét, erősségét enyhíthetjük, ha a frissen reszelt állapotban néhány percre betesszük a sütőbe, vagy ecetes cukros vízbe rakjuk. Állítólagos bélféreg űző hatása miatt a középkorban gyorsan elterjedt egész Európában. Magyarország jelentős mennyiségű tormát exportál nyugat-európai országokba.